Polska obrona przeciwlotnicza. Rakiety Patriot pod kontrolą systemu IBCS

Polska obrona przeciwlotnicza otrzyma nowy „mózg”. Amerykański, supernowoczesny system IBCS będzie sterował pracą systemów Patriot. Problem w tym, że dostaniemy go z opóźnieniem.

Pocisk PAC-3 MSE zamówiony w ramach programu Wisła
Pocisk PAC-3 MSE zamówiony w ramach programu Wisła
Źródło zdjęć: © Lockheed Martin
Łukasz Michalik

Dostawy zestawów przeciwlotniczych Patriot dla Polski zostały zapowiedziane na 2022 rok. Niestety, same rakiety – nawet najlepsze na świecie – to tylko część skutecznego systemu obrony przeciwlotniczej. Jego kluczowy element, pozwalający na zarządzanie pracą baterii rakiet i wymianą informacji będzie dostarczony dopiero w 2026 roku.

IBCS to nowoczesny system, zarządzający działaniem obrony przeciwlotniczej. Opracowane przez koncern Northrop Grumman rozwiązanie ma być „mózgiem”, decydującym o skuteczności Wisły – polskiego parasola przeciwlotniczego.

IBCS – „mózg” obrony przeciwlotniczej

Tym, co wyróżnia go spośród wcześniejszych, starszych rozwiązań, jest pełna modułowość. IBCS może przetwarzać informacje z najróżniejszych źródeł – od radarów, będących na wyposażeniu baterii Patriotów, poprzez wszelkie dostępne sensory. Planowana jest m.in. integracja systemu z polskimi radarami PCL-PET i P-18PL.

Wyrzutnia rakiet Patriot używana przez armię turecką
Wyrzutnia rakiet Patriot używana przez armię turecką© Domena publiczna

W praktyce oznacza to, że z informacji dostarczanych z różnych, rozproszonych źródeł, IBCS tworzy jeden obraz sytuacji w powietrzu, który może być następnie przekazany do różnych odbiorców.

Kontrakt na IBCS dla Polski

Amerykański Departament Obrony podpisał właśnie z Northropem kontrakt na dostarczenie dwóch takich systemów. Kontrakt – kolejny już, dotyczący „polskich” Patriotów – opiewa na 349 mln dolarów. Niestety, udostępniona przez Pentagon informacje są na razie bardzo lakoniczne.

Najpierw rakiety, później system dowodzenia

Niejasne jest przede wszystkim sformułowanie dotyczące przeznaczenia systemu, zamawianego dla „dwóch baterii”. Problem polega na tym, że polska bateria Patriotów będzie miała dwukrotnie więcej jednostek ogniowych (fire unit) od amerykańskiej, więc nie wiadomo, czy kontrakt dotyczy systemu IBCS dla jednej, czy dwóch polskich baterii.

Tym, co budzi niepokój jest termin jego realizacji, określony na 2026 rok. To 4 lata po planowanej dostawie zestawów Patriot, więc przez pewien czas polskie baterie rakiet przeciwlotniczych będą działać bez wsparcia ICBS.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.