Polska przekaże Ukrainie zestawy Piorun. Jakie są możliwości tej broni?

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że Polska przekaże Ukrainie zestawy rakietowe Piorun oraz amunicję. Sprawdźmy, jakie są możliwości tej broni.

Polka dostarczy Ukrainie zaawansowany sprzęt
Polka dostarczy Ukrainie zaawansowany sprzęt
Źródło zdjęć: © Getty Images | Arkadiusz Stankiewicz
Adam Gaafar

02.02.2022 13:01

Według wpisu szefa MON, Piorun jest najnowocześniejszym polskim sprzętem. Mowa o Przenośnym Przeciwlotniczym Zestawie Rakietowym (PPZR), stanowiących głęboko zmodernizowaną wersję Gromu. Broń jest przeznaczona do zwalczania samolotów, bezzałogowych statków powietrznych, śmigłowców oraz nisko lecących pojazdów.

Polska dostarczy Ukrainie zaawansowany sprzęt

Zestaw, który wszedł do służby w 2019 r., jest produkowany przez przedsiębiorstwo Mesko należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Może zwalczać cele znajdujące się na pułapach od 10 m do 4 km oraz w odległości od 500 m do 6 km. W porównaniu z zestawem Grom posiada zmodyfikowany mechanizm startowy. Piorun cechuje się również lepszym celownikiem, który dwukrotnie zwiększa zasięg wykrycia i śledzenia celów.

"Podobnie jak Grom automatycznie naprowadza się na źródło termicznego promieniowania, czyli emitujący ciepło silnik śmigłowca czy samolotu" – czytamy w opisie opublikowanym na stronie Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Broń działa w dwóch trybach. Pierwszy pozwala zwalczać cel oddalający się. Drugi razi cele, które zbliżają się do operatora wyrzutni. Zestaw został wyposażony w specjalny system autoryzacji, który chroni go przed użyciem przez osoby nieuprawnione. Celownik termalny sprawia, że Piorun jest w stanie zwalczać cele zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jak czytamy na oficjalnej stronie polskiego resortu obrony, w 2016 r. zestaw otrzymał Nagrodę Prezydenta RP podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Umowa zawarta z Inspektoratem Uzbrojenia MON wspomina o dostawie 1 300 sztuk rakiet oraz 420 szt. mechanizmów startowych.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (417)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.