Polski wynalazek: woda pitna dla milionów ludzi. Sprzęt Nanoseen działa bez zasilania

Polski wynalazek: woda pitna dla milionów ludzi. Sprzęt Nanoseen działa bez zasilania

Szef Nanoseen, Bartosz Kruszka i oczyszczalnia wody
Szef Nanoseen, Bartosz Kruszka i oczyszczalnia wody
Źródło zdjęć: © Nanoseen
Łukasz Michalik
13.08.2022 11:42, aktualizacja: 13.08.2022 19:38

Niemal 2 miliardy ludzi ma problem z dostępem do czystej, pitnej wody. Polska firma Nanoseen wpadła na pomysł jak temu zaradzić. Jej sprzęt nie tylko skutecznie działa i pozwala na picie wody pochodzącej z mórz i oceanów, ale na dodatek nie wymaga żadnego zasilania. Aby otrzymać czystą wodę wystarczy grawitacja.

Urządzenie przypomina wyglądem dużą beczkę. Jej wnętrze wypełniają nanomembrany – opracowane przez toruńską firmę Nanoseen filtry, które są w stanie szybko i skutecznie oczyścić wodę. Testy wykazują, że polskie rozwiązanie jest wyjątkowo skuteczne – do "beczki" Nanoseen wystarczy wlać wodę prosto z morza, aby już po chwili cieszyć się pierwszą porcją czystej, słodkiej wody.

Funkcje membran Nanoseen nie ograniczają się jednak wyłącznie do odsalania. Polski wynalazek pozwala na wyizolowanie z wody nanoplastików, bakterii, wirusów, a także zanieczyszczeń chemicznych, w tym metalami ciężkimi. Wszystko to odbywa się bez potrzeby zewnętrznego zasilania – do działania oczyszczacza wystarczy siła grawitacji, wymuszająca na wodzie przepływanie przez układ filtrów.

Na tym nie koniec zalet, bo polska oczyszczalnia wody nadaje się do długotrwałego użytkowania. Choć biodegradowalne filtry z czasem tracą na wydajności, można je oczyszczać parą pod ciśnieniem albo silnym strumieniem wody.

Regenerowane w taki sposób oczyszczacze mogą działać nawet 200 dni i przetrwać do 10 odświeżeń, jednak ich twórcy pracują nad udoskonaleniem swojego pomysłu – nowe wersje nanomembran mają znosić dłuższy czas użytkowania i większą liczbę regeneracji.

- Odsalanie wody z zastosowaniem nanomembran NanoseenX z innowacyjnymi i nowatorskimi nanomateriałami wytworzonymi przez naszą firmę obniżają koszty przedsięwzięcia, podnoszą wydajność procesu, przy braku ingerencji w środowisko naturalne. (…) Jest to pierwsze i jedyne rozwią­zanie wykorzystujące proces prostej filtracji, który pole­ga na przepływie grawitacyjnym i nie wymaga dostępu do energii, czy ciśnienia – tłumaczy w jednym z wywiadów Bartosz Kruszka, szef Nanoseen.

Takie cechy sprawiają, że polski wynalazek może zostać wykorzystany w dowolnym klimacie czy rejonie świata – także tam, gdzie problemem jest nie tylko dostęp do czystej wody, ale również brak energii elektrycznej.

Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (172)