Pompy ciepła sprzyjają klimatowi. Nowe dane nie pozostawiają złudzeń

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno ze względu na korzyści dla środowiska, jak i oszczędności dla użytkowników. Nowe dane pokazują, że te urządzenia mają kluczowe znaczenie w redukcji emisji CO2 i ograniczeniu zużycia gazu w całej Unii Europejskiej.

Pompy ciepła to popularny system stosowany w budownictwie
Pompy ciepła to popularny system stosowany w budownictwie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nicholas Murrall

03.10.2024 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii, pompy ciepła zyskują na znaczeniu. Nowoczesne technologie pozwalają na efektywne ogrzewanie budynków przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla i oszczędności surowców naturalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W trosce o klimat

Pompy ciepła stają się kluczowym narzędziem w walce ze zmianami klimatycznymi. Dane opublikowane przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) nie pozostawiają wątpliwości: obecność tych urządzeń na terenie Unii Europejskiej znacząco wpływa na redukcję emisji gazów cieplarnianych. W skali roku, pompy ciepła pomagają uniknąć wyemitowania do atmosfery aż 45 megaton dwutlenku węgla, co stanowi 4,9% emisji generowanych przez budynki na terenie wspólnoty. To, ile CO2 nie trafia do atmosfery dzięki pompom ciepła, porównuje się z roczną emisją takich państw jak Węgry.

Wybór pomp ciepła to krok ku elektryfikacji ciepłownictwa, który wpisuje się w długoterminową strategię Unii Europejskiej mającą na celu ograniczenie emisji do 2050 roku.

Jak pompy ciepła pomagają w oszczędzaniu?

Pompy ciepła nie tylko sprzyjają klimatowi, ale również przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne. Według Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), dzięki instalacji tych urządzeń, Unia Europejska oszczędza rocznie około 5,5 miliarda metrów sześciennych gazu. To imponująca ilość, która odpowiada za 1,6% całkowitego zużycia gazu w Europie. Wpływ na oszczędności energetyczne jest widoczny przede wszystkim w krajach, które intensywnie inwestują w pompy ciepła i stopniowo odchodzą od ogrzewania gazowego.

Oszczędności dotyczą nie tylko ograniczenia zużycia surowców, ale również obniżenia rachunków za energię dla gospodarstw domowych i firm. W krajach takich jak Luksemburg, gdzie średnia oszczędność na jedną pompę ciepła wynosi ponad 600 m³ gazu rocznie, korzyści te są najbardziej widoczne. W Polsce oszczędności są nieco niższe, wynosząc około 200 m³ na pompę ciepła, co pokazuje, że rozwój tej technologii ma duży potencjał także w naszym kraju.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (78)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.