Pompy ciepła w Polsce. Rozwijamy się najszybciej w Europie
Polska przoduje w tempie rozwoju rynku pomp ciepła w Europie. W krótkim czasie przeszliśmy długą drogę od kraju, w którym węgiel jest "jedynym słusznym" sposobem ogrzewania, do spoglądania z chęcią w kierunku nowoczesnych, ekologicznych technologii.
Pompy ciepła w Polsce cieszą się ogromną popularnością. Z danych PORT PC wynika, że w 2021 roku w naszym kraju zainstalowano ponad 90 tys. nowych urządzeń tego typu, co przełożyło się na wzrost rynku pomp ciepła nad Wisłą o 66 procent. W przeliczeniu na liczbę obywateli, w żadnym kraju w Europie rynek ten nie rozwijał się szybciej niż nad Wisłą.
Jak czytamy w serwisie foresightdk.com, Polska w strategii długoterminowej ma zamiar mocno inwestować w pompy ciepła. To dość zaskakujące, ale w połączeniu z rozwojem odnawialnych źródeł energii, powinno przynieść nam korzyści pod kątem środowiskowym.
Monika Morawiecka i Jan Rosenow w tekście opublikowanym w serwisie Foresight Climate and Energy przytaczają dane wskazujące na duże zużycie węgla w Polsce. Surowiec ten wykorzystywany jest w Polsce do produkcji około 70 proc. energii elektrycznej i ciepła, przy czym w przypadku ogrzewnictwa indywidualnego jest to około 48 proc. Do ogrzewania spalamy aż 87 proc. węgla spalanego przez wszystkie gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej.
Pompy ciepła coraz popularniejsze. Dlaczego?
Autorzy analizy wskazują przyczynę rosnącej popularności pomp ciepła. Ich zdaniem dużą rolę odgrywa tu program Czyste Powietrze, który wystartował w 2018 roku. Polska ma przeznaczyć łącznie blisko 25 miliardów euro na dotacje związane z wymianą starych kotłów węglowych na źródła, które emitują mniej zanieczyszczeń.
Aby jednak korzystanie z pomp ciepła było faktycznie ekologiczne, konieczne jest też mocniejsze postawienie na odnawialne źródła energii. Pod względem mocy zainstalowanej w fotowoltaice radzimy sobie bardzo dobrze. Od lutego 2021 roku do lutego 2022 roku wzrosła ona o ponad 100 proc.
Trzeba podkreślić jednak, że sam wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych to dopiero początek. Aby miały one sens, konieczne jest zadbanie od odpowiednią infrastrukturę sieciową, rozwój sektora magazynowania energii, a także zmiany nawyków i wdrażania inteligentnych rozwiązań, pozwalających na odpowiednie skoordynowanie prądożernych odbiorników z generatorami zielonej energii.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii