Wyspy energetyczne planem UE. Jedna powstanie w Polsce

Wyspy energetyczne planem UE. Jedna powstanie w Polsce

Farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Unsplash
12.04.2022 08:03, aktualizacja: 12.04.2022 11:41

W jednej z polskich gmin powstanie wyspa energetyczna. Wszystko to w ramach unijnego projektu SERENE. Jego celem jest stworzenie trzech zintegrowanych wysp na terenie Unii Europejskiej.

Projekt SERENE finansowany z programu UE Horyzont 2020 zakłada utworzenie trzech wysp energetycznych na terenie Unii Europejskiej. Mają one powstać w gminach Skanderborg w Danii, Olst w Holandii i Przywidz w Polsce. Pozwolą one na zaspokojenie potrzeb energetycznych społeczności z lokalnych odnawialnych źródeł energii.

Jak informuje Energa Operator, projekt SERENE wystartował w maju 2021 roku i ma potrwać 48 miesięcy. Wyspy energetyczne, które w jego ramach powstaną, mają na celu przeprowadzenie dekarbonizacji lokalnych systemów energetycznych. Będzie to możliwe przez zastosowanie odpowiedniego sterowania i bilansowania systemu na poziomie lokalnym.

Jak zauważa Brigette Bak-Jensen, która pełni rolę koordynatora projektu, do tej pory skupiano się na dekarbonizacji przemysłu ciężkiego, a także na dużych miastach. Nie mniej ważna jest jednak kwestia lokalnych społeczności, które również odpowiadają za zużycie znacznej ilości energii elektrycznej.

- Ważne jest, aby wprowadzać zmiany, tak aby ich konsumpcja była bardziej ekologiczna i wydajna. Ponadto skupienie się na kwestiach lokalnych zwiększa świadomość i poziom zaangażowania obywateli na rzecz zielonej transformacji - podkreśla Birgitte Bak-Jensen, koordynator projektu z Uniwersytetu w Aalborgu.

Dzięki projektowi SERENE możliwe będzie wypracowanie systemu sterowania, który będzie reagował na bieżące zapotrzebowanie na energię w danej społeczności. Będzie też brał pod uwagę aktualną lokalną produkcję. Stworzony system będzie miał na celu większą integrację OZE z licznymi elementami zużywającymi energię.

W ramach tego podejścia zakłada się współdzielenie takich urządzeń jak pompy ciepła czy ładowarki pojazdów elektrycznych oraz ich sterowanie z uwzględnieniem bieżącej produkcji z lokalnych odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika czy elektrownie wiatrowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)