Fotowoltaika z rekordem. Przekroczyliśmy barierę

Fotowoltaika w roku 2022 ma się dobrze jak nigdy. Kwiecień okazał się być miesiącem, w którym pobity został historyczny rekord produkcji energii nad Wisłą. Przekroczona została bariera 5 GW.

Instalacja fotowoltaiczna podczas montażu na dachu. Fotowoltaika się rozwija
Instalacja fotowoltaiczna podczas montażu na dachu. Fotowoltaika się rozwija
Źródło zdjęć: © Pixabay

O rekordach produkcji z instalacji fotowoltaicznych informujemy już od jakiegoś czasu. Jest to związane z rosnącą mocą zainstalowaną w fotowoltaice. Najnowsze dane, które udostępnia Agencja Rynku Energii, wskazują na to, że w lutym 2022 roku łączna moc zainstalowana w fotowoltaice wynosiła 8768,1 MW.

Dla porównania rok wcześniej wynik ten był o wiele mniej imponujący. W lutym 2021 roku moc fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce wynosiła 4244 MW, czyli ponad dwa razy mniej. Duży rozwój instalacji fotowoltaicznych w Polsce odnotowano w pierwszych dwóch miesiącach 2022 roku. W okresie tym uruchomiono instalacje o mocy prawie 1,1 GW.

W związku z dużym przyrostem mocy instalacji fotowoltaicznych rośnie też generacja z tych źródeł. Według danych udostępnionych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne we wtorek między godziną 13 a 14 fotowoltaika w Polsce wyprodukowała ponad 5,2 GWh energii elektrycznej.

Tak duży wzrost produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych powinien cieszyć. Dzięki niemu możemy w dużej mierze uniezależnić się od konwencjonalnych elektrowni, a co za tym idzie - od cen paliw kopalnych. Niestety OZE mają też swoje wady.

PSE zwracają uwagę, że sam wzrost produkcji z odnawialnych źródeł energii to nie wszystko. Konieczne jest inwestowanie w technologie pozwalające na efektywne magazynowanie energii. Bez tego wzrost produkcji z fotowoltaiki nie przełoży się w odczuwalny sposób na sytuację energetyczną Polski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.