Porcja wieści ze świata bezzałogowców

Porcja wieści ze świata bezzałogowców
23.09.2011 12:07
IAI
IAI
Adam Maciejewski
Adam Maciejewski

Bezzałogowce to rodzaj militarnych (i nie tylko) gadżetów, które przechodzą dynamiczny rozwój. Dlatego na Gadżetomanii kontynuujemy doniesienia o bsl.

Bezzałogowce to rodzaj militarnych (i nie tylko) gadżetów, które przechodzą dynamiczny rozwój. Dlatego na Gadżetomanii kontynuujemy doniesienia o bsl.

Flightglobal
Flightglobal

Royal Navy rozgląda się za bezzałogowym helikopterem i to tanim. Na DSEi 2011 brytyjska firma QinetiQ i Northrop Grumman zaproponowali konwersję śmigłowca Gazelle wyposażonego w systemy opracowane dla MQ-8B. Prototyp ma być gotowy w 12 miesięcy i kosztować 10 mln funtów. Także włoski koncern Finmeccanica rozwija taki projekt na bazie SW-4 z PZL-Świdnik.

Flightglobal
Flightglobal

Na DSEi 2011 Saab z dumą prezentował swój bezzałogowy helikopter Skeldar V-200. Jednocześnie poinformował o wersji z nowym napędem od niemieckiej firmy Hirth Motors. Paliwem może być kerozyna JP5/8 lub olej napędowy. Ułatwia to eksploatację Skeldara np. na okrętach.

Xinhua
Xinhua

Helikopterowym, „plecakowym” minibsl pochwaliła się jednostka specjalna chińskiej policji podczas ćwiczeń w mieście Guilin.

Первый и единственный провальный полет БЛА "Аист"

Nowych bsl różnych klas szuka też MO Federacji Rosyjskiej. Na kontrakt nie ma co liczyć firma Wega. O tym, że jej bsl SB-06 Aist rozbił się podczas lotu pokazowego, wiadomo było od półtora roku. Teraz do Sieci trafił filmik z tego zdarzenia.

Said Aminow
Said Aminow

Aby bardziej zmotywować rodzimych konstruktorów, MO FR kupiło partię bsl w Izraelu, m.in. IAI Searcher II nazwany w Rosji Forpost i często prezentowany publicznie (zdj. z REA 2011). Niestety, ten import nie wypełnia najbardziej dokuczliwej luki na bsl średniego pułapu i długiego czasu lotu (ang. MALE).

398395845903335584

Bsl (i nie tylko) kupuje w Izraelu także Azerbejdżan. We wrześniu o strąceniu azerskiego bsl nad spornym terytorium Górskiego Karabachu poinformowali Ormianie. Szczątki najbardziej przypominają Hermesa 450. Wiadomo, że Azerbejdżan kupił te maszyny.

Azeri crushed UAV

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)