Portal łączący Nowy Jork i Dublin zamknięty. Tymczasem polski działa od lat
Portal między Nowym Jorkiem a Dublinem został zamknięty. Projekt "PORTAL", znany z Polski, nie przetrwał długo na zachodzie. Portal przez ocean został zlikwidowany z powodu "niewłaściwych zachowań".
18.05.2024 | aktual.: 18.05.2024 18:53
Portal łączący Nowy Jork i Dublin nie działał długo. Jak podaje serwis iflscience.com, po tygodniu został zamknięty. Powodem były "niewłaściwe zachowania" po stronie irlandzkiej. Tymczasem portal łączący Polskę i Litwę działa już od dłuższego czasu.
Od kiedy w Polsce działa "PORTAL"?
Projekt "PORTAL" zainicjował litewski artysta Benediktas Gylys. W jego ramach ustawiono w dwóch miastach duże ekrany z kamerami, które pozwalają na przesyłanie między nimi obrazu w czasie rzeczywistym. Portal został oficjalnie otwarty 26 maja 2021 roku, ustanawiając połączenie między Wilnem i Lublinem. Dzięki ekranom i kamerom instalacje pozwalają mieszkańcom obu tych miast na bezpośrednie oglądanie życia po drugiej stronie portalu, co ma przyczynić się do budowania mostów międzykulturowych i promowania dialogu społecznego.
Inicjatywa powstała dzięki współpracy Lublina i Wilna, Fundacji Benediktasa Gylisa oraz Centrum Kreatywnych Inicjatyw Międzykulturowych "Rozdroża" w Lublinie. Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, powiedział, że rozwiązanie to miało ułatwić integrację między obywatelami obu państw.
W rozmowie z Radiem Lublin Stanowski wyjaśniał, że portal jest instalacją, której celem jest integracja i jednoczenie ludzi po roku pandemii, w którym wszyscy doświadczyliśmy izolacji. Dodał, że mieszkańcy Lublina byli przyzwyczajeni do łatwego odwiedzania sąsiadów w Wilnie i Kijowie, co nagle stało się dramatycznie trudne.
Dlaczego zamknięto portal między Dublinem i Nowym Jorkiem?
Kolejny portal został otwarty między Dublinem a Nowym Jorkiem. Mieszkańcy obu miast zareagowali na projekt z dużym entuzjazmem. Jednak po tygodniu portal został zamknięty z powodu "niewłaściwego zachowania" po stronie Dublina. Jak podaje iflscience.com, mieszkańcy Dublina pokazywali m.in. zdjęcia związane z wydarzeniami z 11 września 2001 r., a także inne "niestosowne obrazy". W internecie można znaleźć różne nagrania prezentujące takie zachowania.
Władze Dublina szukają rozwiązań, które pozwolą kontrolować niestosowne zachowania "zdecydowanej mniejszości osób". W oświadczeniu przekazanym BBC News poinformowano, że oba miasta będą współpracować, aby zapewnić "pozytywne doświadczenia" związane z korzystaniem z portalu. Technologicznym rozwiązaniem, które ma zostać wdrożone, jest blokada wyświetlania na ekranie obrazów pokazywanych do kamer portalu. Choć nie wyeliminuje to wszystkich negatywnych zachowań, może znacząco je ograniczyć.