Poruszają się ok. 1000 km/h. W Europie powstanie port dla Hyperloop

Firma HyperloopTT zapowiedziała budowę pierwszego portu dla swoich superszybkich pojazdów w Europie. Na początek powstanie sieć towarowa. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Poruszają się ok. 1000 km/h. W Europie powstanie port dla Hyperloop
Źródło zdjęć: © YouTube | Hyperloop TT
Adam Gaafar

Technologia oferowana przez HyperloopTT opiera się na kolei magnetycznej, która porusza się po specjalnej infrastrukturze. Kapsuły pędzące z prędkością 965 km/h będą funkcjonować w pełni zdalnie. Nadzór nad całą siecią odbywałby się z centrum dowodzenia: HyperPortu.

Firma chce na razie skupić się na rozwoju sieci transportowej, która może być w przyszłości podstawą do wdrożenia tej technologii w ruchu pasażerskim. HyperloopTT podkreśla, że pojazdy są zeroemisyjne, gdyż korzystają z odnawialnych źródeł energii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Hyperloop pojawi się w Europie już za 4 lata.

HyperPort | A sustainable high-speed cargo solution

Warto podkreślić, że nie jest to jedyna firma pracująca nad szybkimi pojazdami magnetycznymi. Tego rodzaju pociąg jest opracowywany m.in. w Chinach. Obecnie, w fazie testów, rozpędza się on do 600 km/h,co czyni go najszybszym pojazdem naziemnym. Docelowo ma być jeszcze szybszy i poruszać się z prędkością 700 km/h.

Odpowiadająca za projekt firma China Railway Rolling Stock Corporation korzysta z technologii Maglev. Powoduje ona, że pociąg unosi się nad torami dzięki polu elektromagnetycznemu. W ten sposób znika tarcie pomiędzy pojazdem i szynami, dzięki czemu może on rozwijać duże prędkości.

Rekord prędkości zamierza pobić także Elon Musk, który mówił o pojazdach pędzących 1200 km/h. Póki co nie ma jednak przesłanek, które pozwalałyby sądzić, że w najbliższym czasie uda mu się zrealizować ten pomysł.

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (52)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.