Potężne narzędzie Ukraińców. Pozwala wyśledzić rosyjskich żołnierzy

Technologie rozpoznawania twarzy i sztuczna inteligencja pomagają w ciągu kilku godzin zidentyfikować rosyjskich okupantów – podaje ukraińska państwowa agencja prasowa Ukrinform. W komunikacie wskazano, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można rozpoznać tożsamość sprawców zbrodni i pociągnąć ich do odpowiedzialności nawet po latach.

Dzięki sztucznej inteligencji Ukraina jest w stanie namierzyć rosyjskich żołnierzy
Dzięki sztucznej inteligencji Ukraina jest w stanie namierzyć rosyjskich żołnierzy
Źródło zdjęć: © Getty Images | DIMUSE
Adam Gaafar

10.04.2022 | aktual.: 10.04.2022 23:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Istnieje kilka rozwiązań, z których korzystamy obecnie. Rzeczywiście, znaleźliśmy już wielu zabójców, którzy działali szczególnie w Buczy i Irpieniu. Znamy profile tych osób, ich nazwiska i adresy. Oznacza to, że mamy (o nich – red.) dużo informacji" – wskazał cytowany w komunikacie Mychajło Fiodorow, wicepremier Ukrainy i minister ds. transformacji cyfrowej.

Nowe technologie w walce z Rosjanami

Już pod koniec marca pojawiły się doniesienia, że Kijów używa technologii obsługiwanej przez amerykańską firmę Clearview AI. Oprogramowanie dostarczone Ukrainie przez to przedsiębiorstwo pozwala m.in. na rozpoznawanie twarzy.

Rozwiązanie bazuje na algorytmie, który korzysta z bazy danych, zawierającej ponad 20 miliardów obrazów pochodzących z ogólnodostępnych źródeł internetowych (w tym z serwisów społecznościowych).

Według Fiodorowa nowe technologie pozwalają zidentyfikować każdą osobę, której dane kiedykolwiek trafiły do sieci. "Biorąc pod uwagę, że Rosjanie podczas swoich zbrodni aktywnie używali kamer w splądrowanych domach i przesyłali zdjęcia do sieci, wcale nie jest trudno ich namierzyć. I nie jest to nawet kwestia dni, ale godzin" – podkreślił ukraiński minister.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.