Potężne narzędzie Ukraińców. Pozwala wyśledzić rosyjskich żołnierzy

Dzięki sztucznej inteligencji Ukraina jest w stanie namierzyć rosyjskich żołnierzy
Dzięki sztucznej inteligencji Ukraina jest w stanie namierzyć rosyjskich żołnierzy
Źródło zdjęć: © Getty Images | DIMUSE
Adam Gaafar

10.04.2022 13:22, aktual.: 10.04.2022 23:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologie rozpoznawania twarzy i sztuczna inteligencja pomagają w ciągu kilku godzin zidentyfikować rosyjskich okupantów – podaje ukraińska państwowa agencja prasowa Ukrinform. W komunikacie wskazano, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można rozpoznać tożsamość sprawców zbrodni i pociągnąć ich do odpowiedzialności nawet po latach.

"Istnieje kilka rozwiązań, z których korzystamy obecnie. Rzeczywiście, znaleźliśmy już wielu zabójców, którzy działali szczególnie w Buczy i Irpieniu. Znamy profile tych osób, ich nazwiska i adresy. Oznacza to, że mamy (o nich – red.) dużo informacji" – wskazał cytowany w komunikacie Mychajło Fiodorow, wicepremier Ukrainy i minister ds. transformacji cyfrowej.

Nowe technologie w walce z Rosjanami

Już pod koniec marca pojawiły się doniesienia, że Kijów używa technologii obsługiwanej przez amerykańską firmę Clearview AI. Oprogramowanie dostarczone Ukrainie przez to przedsiębiorstwo pozwala m.in. na rozpoznawanie twarzy.

Rozwiązanie bazuje na algorytmie, który korzysta z bazy danych, zawierającej ponad 20 miliardów obrazów pochodzących z ogólnodostępnych źródeł internetowych (w tym z serwisów społecznościowych).

Według Fiodorowa nowe technologie pozwalają zidentyfikować każdą osobę, której dane kiedykolwiek trafiły do sieci. "Biorąc pod uwagę, że Rosjanie podczas swoich zbrodni aktywnie używali kamer w splądrowanych domach i przesyłali zdjęcia do sieci, wcale nie jest trudno ich namierzyć. I nie jest to nawet kwestia dni, ale godzin" – podkreślił ukraiński minister.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie