"Powietrzny" prysznic zużywa o 30% mniej wody

Jak ograniczać zużywanie wody podczas porannego prysznica? Australijscy uczeni wpadli na niezwykły pomysł. W trosce o oszczędzanie tej cennej cicszy postanowili wypełniać powietrzem krople wody tworzące strumień wypływający z prysznica.

"Powietrzny" prysznic zużywa o 30% mniej wody
Marek Maruszczak

Jak ograniczać zużywanie wody podczas porannego prysznica? Australijscy uczeni wpadli na niezwykły pomysł. W trosce o oszczędzanie tej cennej cicszy postanowili wypełniać powietrzem krople wody tworzące strumień wypływający z prysznica.

Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, tak właśnie jest. Każda kropla wody przed wydostaniem się z dyszy prysznica jest „faszerowana” maleńkim bąbelkiem powietrza. W efekcie nie odczuwamy zmniejszonej ilości wody, ani natężenia jej strumienia, a zużywamy o 30% mniej cieczy.

Australijczycy 1/3 całej wykorzystywanej wody zużywają pod prysznicem. Rocznie oszczędność dzięki nowym prysznicom może wynieść od 15 000 do 20 000 litrów.

Nad projektem przez 2 lata pracowała ekipa naukowców z CSIRO pod przewodnictwem Dr Jie Wu. Efektem ich prac jest mała dysza, którą można umieścić w normalnej głowicy prysznica. Dysza wykorzystuje małą zwężkę Venturiego. W wyniku wytworzenia częściowej próżni do zwężki zasysane jest powietrze, które potem miesza się z wodą. Tak powstają „mokre bąbelki.

Przeprowadzone badania dowiodły, że ludzie biorący „powietrzny” prysznic nie odczuwają żadnej różnicy.

Kolejnym atutem wynalazku jest jego cena. Niecałe 20 dolarów to wydatek, który szybko się zwróci biorąc pod uwagę ilość oszczędzanej wody. Montaż ma być na tyle prosty, że powinien poradzić sobie z nim każdy właściciel prysznica.

W tej chwili konstruktorzy szukają partnerów biznesowych dla swojego projektu, który jest gotowy do wprowadzenia na rynek. Mam nadzieję, że szybko ich znajdą oraz, że cena urządzenia naprawdę nie przekroczy 20 dolarów.

Źródło: CSIRO

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.