Powstał nowy, najbardziej magnetyczny materiał na świecie

Nowy, sztucznie stworzony materiał magnetyczny, dzięki swoim właściwościom obalił lidera w swojej grupie, którym było połączenie kobaltu i żelaza. Silniejszym zawodnikiem okazał się związek żelaza i azotu i to o całe 18 procent.

Powstał nowy, najbardziej magnetyczny materiał na świecie
Marcin Krzewicki

Nowy, sztucznie stworzony materiał magnetyczny, dzięki swoim właściwościom obalił lidera w swojej grupie, którym było połączenie kobaltu i żelaza. Silniejszym zawodnikiem okazał się związek żelaza i azotu i to o całe 18 procent.

Prawie o jedna piątą silniejszy, sztucznie stworzony związek, jest bardziej magnetyczny od swojego poprzednika. Skąd taki wynik? Otóż fizycy z Minnesoty zlokalizowali "nowe" elektrony w ścisłym związku żelaza i azotu, które wcześniej nie wykazywały zdolności magnetycznych. Odkrycie to było możliwe tylko i wyłącznie przez połączenie metalu i niemetalu (żelaza i azotu).

Skoro jest to coś nowego należy to zbadać, przetestować i opisać. W tym miejscu istnieje jeszcze kilka pytań, na które tymczasowo nie ma odpowiedzi. Fizycy uważają, że nowo odkryty rodzaj przepływu elektronów jest znacznie bardziej aktywny w połączeniu metalu i niemetalu niż w związku dwóch metali. Ale co to wszystko oznacza? Prawdopodobnie to, że wkrótce zostanie obalony naukowy mit mówiący o granicznej sile magnetycznej, jaką może dysponować dana substancja.

Trudno jest mi sobie wyobrazić jaką siłą przyciągania dysponuje nowy wynalazek, ale jedno jest pewne. Dzięki takim z pozoru prostym odkryciom mamy szansę udoskonalić (wcale nie doskonałą) wiedzę teoretyczną i praktyczną. Wraz z odpowiednimi podstawami i przygotowaniem może wkrótce będziemy mogli budować nowe pojazdy i konsekwentnie zmieniać otaczający nas świat na lepsze.

Źródło: popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.