Pożeracz prądu w twoim domu. Wiesz, o czym mowa?

Pożeracz prądu w twoim domu. Wiesz, o czym mowa?

prąd, energia, licznik, energetyka
prąd, energia, licznik, energetyka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©Proxima Studio - stock.adobe.com
10.11.2022 10:57

Prąd jest coraz droższy, a rząd zachęca nas do jego oszczędzania. Aby móc w istotny sposób zredukować zużycie energii elektrycznej w domu, konieczna jest świadomość na temat tego, jakie urządzenie zużywa jej najwięcej. Wielu z nas nie ma wiedzy na ten temat.

Oszczędzanie staje się w tym roku przykrą koniecznością wielu Polaków. Jeszcze rok temu wielu z nas nie zaprzątało sobie głowy kwestią redukowania zużycia energii w domu. Teraz gdy zewsząd słyszymy głosy na temat skokowych zmian stawek za energię elektryczną, dużo chętniej szukamy sposobu na obniżanie rachunków za prąd.

W Ogólnopolskim EkoTescie Wirtualnej Polski pytaliśmy o urządzenie, które zużywa najwięcej energii elektrycznej. Wybrać można było między jedną z trzech opcji: suszarka do prania, zmywarka oraz kuchenka indukcyjna. Większość badanych osób nie znała prawidłowej odpowiedzi. To zaś może prowadzić nas do wniosku, że trudno byłoby im zmienić swoje nawyki w taki sposób, by przełożyło się to na wysokość rachunków za prąd.

To urządzenie zużywa najwięcej prądu

55 proc. badanych wytypowało suszarkę do prania jako urządzenie, które zużywa największą ilość energii w trakcie godziny pracy. Co ciekawe, odpowiedź ta padała tym częściej, im wyższy był wiek osób badanych. W grupie 15-24 lata wskazało ją 48 proc. badanych, a w grupie 55+ aż 60 proc.

Najwięcej prądu zużywa jednak inne urządzenie. Chodzi o kuchenkę indukcyjną. Poprawną odpowiedź zaznaczyło 35 proc. badanych. Domowego pożeracza prądu częściej poprawnie wskazywali mężczyźni (43 proc.) niż kobiety (32 proc.).

Kuchenka indukcyjna - zużycie prądu

PGNiG przygotowało analizę, w której przyjrzało się najbardziej energożernym urządzeniom w naszych domach. Do wyliczeń przyjęto, że płyta indukcyjna używana jest codziennie w ciągu roku, zakładając przy tym, że palniki o mocy 2300 W i 1800 W są używane przez 30 minut każdego dnia.

Przekłada się to na dzienne zużycie na poziomie 2,05 kWh. Przy założeniu, że kilowatogodzina kosztuje obecnie ok. 0,77 zł, dzienna praca kuchenki indukcyjnej kosztuje nas 1,58 zł. Oznacza to, że w skali roku za jej używanie będziemy musieli zapłacić 576,15 zł.

Wiele rodzin z pewnością korzysta z płyt indukcyjnych przez więcej niż 30 minut w ciągu dnia - samo gotowanie obiadu potrafi trwać dłużej, a można by tu doliczyć jeszcze dodatkowe posiłki. Dokładne wyliczenia zależą jednak zarówno od modelu płyty indukcyjnej, jak i od nawyków i potrzeb jej właścicieli.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (421)