Prąd podrożeje w 2022. Urząd Regulacji Energetyki podał nowe stawki

Strona głównaPrąd podrożeje w 2022. Urząd Regulacji Energetyki podał nowe stawki
01.10.2021 13:13
Licznik energii elektrycznej
Licznik energii elektrycznej
Źródło zdjęć: © Unsplash

Opłata mocowa w górę. Urząd Regulacji Energetyki podał nowe stawki opłaty mocowej na 2022 rok. Jak można się domyślać - będzie drożej niż dotychczas.

bEUyKedN

W 2022 roku zapłacimy więcej za prąd. W górę idzie też opłata mocowa. Do tej pory w zależności od zużycia energii elektrycznej płaciliśmy od 1,87 do 10,46 zł miesięcznie. W przyszłym roku będą to większe kwoty.

Jak czytamy na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, nowe stawki zostały podniesione dość wyraźnie. Gospodarstwa zużywające w skali roku do 500 kWh zapłacą 2,37 zł miesięcznie netto. W gospodarstwach zużywających między 500 a 1200 kWh w skali roku opłata wynosić będzie 5,68 za każdy miesiąc. Przy zużyciu między 1200 a 2800 kWh zapłacić trzeba będzie aż 9,46 zł, podczas gdy największe gospodarstwa, zużywające powyżej 2800 kWh będą musiały zapłacić 13,25 zł miesięcznie.

Nowe liczniki w Polsce. Rozpoczyna się wymiana
Nowe liczniki w Polsce. Rozpoczyna się wymiana
bEUyKedP

Zmiany wydają się być symboliczne, ale to nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku. Taka podwyżka jest dla każdego do przeżycia, chociaż jestem przekonany, że trudno byłoby znaleźć osoby zadowolone z tego faktu. Szczególnie że to tylko jeden ze składników drożejącego prądu.

Opłata mocowa w 2021 i 2022 roku
Źródło zdjęć: © URE
Opłata mocowa w 2021 i 2022 roku

Prąd w 2022 może być o wiele droższy. Enea już chce, by podwyżki taryfy dla gospodarstw domowych sięgały nawet 40 procent. To przełożyłoby się na podniesienie rachunków za prąd o 20 procent.

Czym jest opłata mocowa?

Jak czytamy na stronie URE, opłata mocowa została wprowadzona, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i zmniejszyć ryzyko tak zwanego blackoutu. Ze słów Rafała Gawina, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że środki pozyskane z opłaty mocowej zostaną wykorzystane do budowy nowych, modernizacji i utrzymania istniejących jednostek wytwórczych oraz aktywizację zarządzania zużyciem energii. Ponadto mają one pomóc w uelastycznieniu popytu na energię.

Dla obywateli wiąże się to jednak z jednym - z większymi rachunkami za prąd. Wprowadzona w 2021 roku opłata mocowa już teraz została podniesiona. Czy czekają nas jej coroczne podwyżki? Miejmy nadzieję, że nie.

Udostępnij:
bEUyKedZ
Komentarze (24)
bEUyKeeL