Nowe liczniki w Polsce. Rozpoczyna się wymiana

W polskich mieszkaniach niebawem zaczną pojawiać się nowe, inteligentne liczniki energii elektrycznej. Jest to spore wyzwanie - rządzący założyli już dokładny harmonogram wymian. Operatorzy stawiają już pierwsze kroki.

Licznik energii elektrycznej
Licznik energii elektrycznej
Źródło zdjęć: © Pixabay

25.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:47

Inteligentne liczniki energii elektrycznej będą pojawiać się w najbliższych latach w mieszkaniach Polaków. Plany rządu zakładają, że do końca 2023 roku, co najmniej 15 proc. Polaków będzie posiadać tego typu urządzenia umożliwiające zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej. Obecnie w Polsce w użyciu jest około 2 milionów takich liczników. Do zamontowania pozostało jeszcze 13 milionów.

Firma Energa Operator wygrała przetarg na montaż niemal 500 tys. inteligentnych liczników. Będą to urządzenia dostarczone przez firmy Apator i Sagemcom. Po zainstalowaniu dodatkowych 500 tys. liczników, spółka będzie dysponować już niemal 2 milionami tego typu urządzeń.

Dofinansowanie inteligentnych liczników

NFOŚiGW ma zamiar przekazać środki na wymianę liczników na inteligentne. Ma być to kwota około 1 miliarda złotych, z której skorzystać będą mogły zarówno osoby prywatne, jak i operatorzy decydujący się na wymianę liczników u odbiorców. Dofinansowanie ma obejmować 50 proc. kosztów zakupu licznika oraz 100 proc. kosztów jego montażu.

Zgodnie z zaplanowanym przez rząd harmonogramem, do końca 2023 roku 15 proc. odbiorców ma korzystać z inteligentnych liczników. Do końca 2025 ma być to już 35 proc. Rok 2027 mamy zamknąć z 65 proc. gospodarstw z inteligentnymi licznikami. Do 31 grudnia 2028 roku takie urządzenia mają znaleźć się w 80 proc. mieszkań.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.