Przegląd najnowszych technologii jakie szykuje Adidas na Mistrzostwa Świata w RPA [wideo]

Strona głównaPrzegląd najnowszych technologii jakie szykuje Adidas na Mistrzostwa Świata w RPA [wideo]
28.02.2010 10:30
Przegląd najnowszych technologii jakie szykuje Adidas na Mistrzostwa Świata w RPA [wideo]
Artur Starzyk
Artur Starzyk

Mundial to nie tylko sportowe emocje, piękne stadiony, problemy organizatorów czy łzy szczęścia kibiców. To również nowinki technologiczne, które towarzyszą piłkarzom na co dzień. Firma Adidas przygotowała kilka unikatowych rozwiązań, które wzbogacą widowisko w RPA. Zapraszam na mały przegląd najnowszych sportowych technologii.

Mundial to nie tylko sportowe emocje, piękne stadiony, problemy organizatorów czy łzy szczęścia kibiców. To również nowinki technologiczne, które towarzyszą piłkarzom na co dzień. Firma Adidas przygotowała kilka unikatowych rozwiązań, które wzbogacą widowisko w RPA. Zapraszam na mały przegląd najnowszych sportowych technologii.

Jabulani – najbardziej zaawansowana piłka w historii futbolu

Zacznijmy od piłki, którą będą kopać piłkarze podczas afrykańskiego mundialu. Adidas stworzył nowy model, nazwany Jabulani co w języku Zulu oznacza „świętować”. Kolorystyka piłki nawiązuje do barw narodowych gospodarza mistrzostw, chociaż nie tylko, 11 kolorów znajdujących się na futbolówce symbolizuje również jedenastu piłkarz jednej drużyny. Po raz pierwszy w historii, nowa piłka składać się będzie tylko z ośmiu sferycznie uformowanych paneli, dzięki czemu będzie bardziej przewidywalna w locie.

Co ciekawe, eksperci Adidasa twierdzą że nowa futbolówka będzie uzależniona od warunków geograficznych panujących w RPA. W szczególności od wysokości nad poziomem morza. Podobno rzut wolny bity z odległości 20 metrów od bramki, na stadionie położonym na dużej wysokości dotrze o 5% szybciej do bramki, aniżeli na stadionie usytuowanym niżej. Poniżej krótka prezentacja Jubilani:

Adidas TechFit – strój który zwiększy szybkość, skoczność i wytrzymałość

Oprócz piłki, Adidas pracował również nad nowymi koszulkami dla kilkunastu krajów biorących udział w imprezie. W nowych trykotach wybiegną gospodarze oraz takie potęgi piłkarskie jak: Niemcy, Hiszpania, Anglia, Francja, Argentyna, Amerykanie czy Meksyk. Nowa koszulka sama dostosowuje się do sylwetki piłkarza, dzięki czemu nie będzie ograniczać jego ruchów. Ubranie w którym zastosowano technologie TechFit charakteryzuje się mała ilością szwów oraz ciekawym systemem wentylacji w miejscach największej aktywności mięśni.

Według inżynierów Adidasa, nowe koszulki poprawiają krążenie i wspierają zawodnika podczas wysiłku. Jeśli chodzi o procenty to odnotowano zwiększenie siły o 5,3%,  wyskoku o 4% oraz szybkości o 1,1%. Biorąc pod uwagę takich piłkarzy jak Michael Ballack czy Leo Messi każdy ułamek jest wart uwagi. Poniżej materiał filmowy z meczu Francja – Irlandia. Nicolas Anelka strzela bramkę, a na sobie ma nowy strój adidasa. Zwróćcie uwagę na charakterystyczne czarne paski skrzyżowane na plecach:

Adidas Predator X – korki system zwrotnego oddawania energii

Na zakończenie pozostały nam korki. Stworzona przez firmę Adidas nowa wersja buta już teraz cieszy się dużym uznaniem. Przy powstawaniu nowego modelu Predator X (mocna nazwa, heh?) znaczącą  role odegrał Zinedine Zidane. Nowe piłkarskie obuwie posiada lepsze dopasowanie do stopy oraz nowy system zwrotnego oddawania energii, który umożliwia bardziej precyzyjne i mocniejsze strzał. Skóra cielęca z której uszyto cholewkę jest bardziej miękka i wodoodporna, łącząc w sobie odporność na ścieranie z dobrym czuciem piłki. Zastosowanie gumowych i silikonowych wstawek na podbiciu sprawia, że piłka „klei się do nogi” w każdych warunkach. Im lepsza kontrola tym lepsze i dokładniejsze podania.

Najciekawszym urozmaiceniem jest jednak brak wykładanego na but języka. W nowym modelu został on zastąpiony krótkim językiem chowanym pod sznurowanie. Lepsze czucie piłki dzięki mniejszej ilości materiału. Znacznym modyfikacjom ulega również podeszwa buta. Nowa konstrukcja z system Powerspine zastąpiła poprzedni PowerPuls. Nowsze rozwiązanie przekazuje bez stratnie energie z nogi bezpośrednio do piłki, chroniąc i stabilizując jednocześnie śródstopie. Natomiast zapiętek Xternal heel counter zapewnia mocne trzymanie pięty i zmniejszenie nacisku na ścięgno Achillesa. Całość uzupełniają kołki X-Traxion które są lżejsze oraz posiadają bardziej opływowe kształty. Poniżej jeszcze filmik z Stevenem Gerrardem, ambasadorem nowych marki Predator X:

Źródło: CrunchGear

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)