Przełom w produkcji energii? Stworzono niezwykłe urządzenie

Naukowcy stworzyli innowacyjny generator energii elektrycznej. Wynalazek działa w oparciu o ruchy ciała człowieka.

Przełom w produkcji energii? Stworzono niezwykłe urządzenie
Źródło zdjęć: © Jun Chen/ UCLA / materiały prasowe
Adam Gaafar

05.10.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:45

Mowa o generatorze magnetoelastycznym. Składa się on z matrycy polimeru silikonowego katalizowanej platyną, wewnątrz której znajdują się małe magnesy neodymowo-żelazowo-borowe.

Gadżet jest rozciągliwym urządzeniem ubieralnym, które można przymocować do ruchomych części ciała człowieka. Prąd jest wytwarzany dzięki naszym własnym ruchom. Wynalazek działa nawet wówczas, gdy jest mokry, co oznacza, że deszcz oraz ludzki pot nie doprowadzą do jego dezaktywacji – zwraca uwagę serwis Interesting Engineering.

Jakie może mieć zastosowanie?

Nasze odkrycie otwiera nową drogę dla praktycznych technologii energetycznych, sensorycznych i terapeutycznych, które są skoncentrowane na ludzkim ciele i mogą być połączone z Internetem Rzeczy - mówi Jun Chen, kierownik zespołu naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, którzy stworzyli generator.

W oficjalnym komunikacie uczelni czytamy z kolei, że elastyczny generator magnetoelastyczny jest tak czuły, że może przekształcać ludzkie fale pulsacyjne na sygnały elektryczne i działać jako samozasilający się, wodoodporny monitor pracy serca. Wygenerowaną przez niego energię elektryczną można wykorzystać także do zasilania takich urządzeń, jak czujniki potu czy termometr.

To, co czyni tę technologię wyjątkową, polega na tym, że pozwala ona na komfortowe poruszanie się i rozciąganie, gdy urządzenie jest dociskane do ludzkiej skóry; ponieważ opiera się na magnetyzmie, a nie na elektryczności, wilgotność i nasz własny pot nie zmniejszają jego skuteczności – mówi Chen.

Badacze przekonują, że w porównaniu ze sztywnymi urządzeniami ze stopów metali o tej samej wielkości, ich wynalazek osiągnął czterokrotnie większy efekt magnetoelastyczny. Generator wytworzył prąd o natężeniu 4,27 miliampera na centymetr kwadratowy. To 10 tys. razy lepiej niż w przypadku innych, konwencjonalnych technologii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.