Przenośne urządzenie sprawdzi nasze palce w poszukiwaniu narkotyków

Podczas policyjnych kontroli na drogach, stróże prawa często sprawdzają obecność alkoholu we krwi kierujących. Kiedy alkomaty są bardzo powszechne, nie istnieją jeszcze przenośne urządzenia, które sprawdzą czy mieliśmy kontakt z narkotykami. Być może niedługo się to zmieni.

Przenośne urządzenie sprawdzi nasze palce w poszukiwaniu narkotyków
Paweł Rogaliński

Podczas policyjnych kontroli na drogach, stróże prawa często sprawdzają obecność alkoholu we krwi kierujących. Kiedy alkomaty są bardzo powszechne, nie istnieją jeszcze przenośne urządzenia, które sprawdzą czy mieliśmy kontakt z narkotykami. Być może niedługo się to zmieni.

Odciski palców używane są do potwierdzenia lub ustalenia tożsamości od ponad stu lat. Nowe technologie pozwalają wykorzystać je do innych celów - testów narkotykowych. Intelligent Fingerprinting zaprezentowało właśnie prototyp przenośnego urządzenia, które w kilka minut wykryje obecność narkotyków w organizmie osoby, analizując pot i linie papilarne.

Małe pudełeczko wykorzystuje jednorazowe wkłady, które nie wymagają specjalnej obsługi ani ostrożności. Zapisywany jest wirtualny odczyt odcisków palców, więc to prawie niemożliwe, aby oszukać ten sprzęt.

Miejsc, w których można by z powodzeniem skorzystać z zalet takiego małego testera jest wiele. David Russell z Intelligent Fingerprinting stwierdził, że można wykrywać też substancje, które wpływają na świadomość, a nie są jeszcze zakazane. Naukowcy z Imperial College w Londynie badają również odciski palców pod kątem określenia takich czynników jak dieta, rada i płeć. Urządzenie ma wejść do produkcji w przyszłym roku.

Źródło: gizmag.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.