Przerwy w dostawie prądu? Zabezpiecz się przed blackoutem
Temat blackoutów już od kilku lat nie daje spokoju Polakom. Wciąż pojawiają się pytania, czy nasz kraj jest zagrożony taką ewentualnością, czy też nie. Zamiast głowić się nad tym tematem, najlepiej już teraz się zabezpieczyć. Interesującym rozwiązaniem wydają się systemy magazynowania energii.
19.11.2022 | aktual.: 19.11.2022 16:27
Przerwy w dostawach prądu są trudne do przewidzenia. A jeżeli ktoś już nas o nich informuje – np. za pośrednictwem SMS – zazwyczaj okazuje się oszustem chcącym wyłudzić nasze dane. Różni eksperci mają zupełnie inne opinie na temat potencjalnych blackoutów w Polsce.
Tak czy inaczej, sytuacje takie jak ostatnie awarie nowego bloku w Elektrowni Jaworzno z grupy Tauron o mocy 910 MW nie napawają optymizmem. Również obecna fala mrozów wywołuje obawy o energię wśród Polaków. – Sytuacja bilansowa w sezonie jesienno-zimowym 2022/2023 będzie przede wszystkim uzależniona od warunków atmosferycznych – podkreśla Maciej Wapiński z biura prasowego PSE.cytowany przez Business Insider.
– W przypadku niskich temperatur oraz niskiej generacji wiatrowej należy spodziewać się trudnej sytuacji bilansowej, zwłaszcza w dni robocze. Zebranie wymaganych 9 proc. rezerwy mocy może być wtedy wyzwaniem – uściśla ekspert.
Zabezpiecz się przed przerwami w dostawie prądu
Nadchodząca zima z pewnością przyniesie ze sobą niskie temperatury dlatego, zamiast zastanawiać się, nad potencjalnymi przerwami w dostawie prądu, warto zabezpieczyć się przed nimi. Rozwiązaniem mogą okazać się systemy magazynowania energii.
Zendure to marka tworząca czyste rozwiązania magazynowania energii, współpracująca z przodującymi w branży profesjonalistami. Jest jednym z najszybciej rozwijających się start-upów z branży energetycznej, zlokalizowanym w Dolinie Krzemowej w USA, chińskiej Dolinie Krzemowej i w Japonii. Od 15 listopada br. Focus Nordic został oficjalnym dystrybutorem marki w Polsce.
"Energia to życie, energia to komunikacja – marka Zendure planuje być platformą czystej technologii energetycznej, która pomaga społecznościom i gospodarkom, a jej celem jest pomoc w udostępnianiu energii w miejscu i czasie, w którym jest ona najbardziej potrzebna" – wyjaśnia w kominukacie prasowym Rafał Karwacki menedżer ds. marketingu Focus Nordic.
Systemy magazynowania energii
Zendure oferuje przenośne stacje zasilania, przenośne panele słoneczne i akcesoria zasilania. Najciekawszym rozwiązaniem wydaje się inteligentna, szybko ładująca stacja zasilająca wykorzystująca rozwiązania IoT. Zendure SuperBase Pro 2000 ma 14 portów wyjściowych, które mogą zasilać 14 urządzeń w tym samym czasie.
Duża pojemność wynosząca 2096Wh oraz wysoka wydajność 2000W sprawia, że urządzenie może być używane jako zasilacz awaryjny podczas przerw w dostawie prądu, czy to w domu, na kempingu lub na świeżym powietrzu. Może być nawet wykorzystany jako ładowarka do Tesli.
Unikalny system "PVMax" firmy ZENDURE obsługuje do 7 metod ładowania, takich jak najwyższe w branży wejście solarne 2400W, wejście AC 1800W, a także szybkie ładowanie (80 proc.) w ciągu godziny. Samo urządzenie można naładować w pełni w niespełna 1,5 godziny.
Warto też wspomnieć o przenośnym panelu słonecznym Zendure 200 Watt Solar Panel wykorzystującym zaawansowaną technologię do pochłaniania jak największej ilości światła słonecznego. Monokrystaliczne ogniwa słoneczne nowej generacji maksymalizują wydajność konwersji, pracując w warunkach słabego oświetlenia nawet o 22,5 proc. lepiej niż polikrystaliczne panele słoneczne o podobnych parametrach.
Analogiczne rozwiązania oferuje firma Jackery, która udowadnia, że energię elektryczną – niczym we wiadrze – można zabrać niemal wszędzie ze sobą. Kalifornijska firma zajmująca się produkcją generatorów i banków energii podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie zaprezentowała urządzenie, które na pierwszy rzut oka wygląda jak opona z zamontowanym ręcznym uchwytem. W rzeczywistości jest to jednak nowatorski mobilny bank energii.
Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii