Przydomowe wiatraki. Czy nowe przepisy utrudnią inwestycje?

Farma wiatrowa. Elektrownia wiatrowa nad polskimi domami
Farma wiatrowa. Elektrownia wiatrowa nad polskimi domami
Źródło zdjęć: © East News | Stanislaw Bielski/REPORTER

23.05.2024 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Program Moja Elektrownia Wiatrowa ma na celu zachęcenie Polaków do inwestowania w odnawialne źródła energii, w szczególności w przydomowe turbiny wiatrowe. Te, obok fotowoltaiki, mają zapewniać zielony prąd blisko miejsc jego zużycia. Mimo to, wokół programu pojawiają się liczne wątpliwości, które mogą wpłynąć na decyzje potencjalnych inwestorów.

Koszty inwestycji

Pierwszym istotnym problemem jest cena przydomowych elektrowni wiatrowych. Z różnych źródeł wynika, że koszt instalacji małych turbin wiatrowych może wynosić od około 6 do nawet 24 tysięcy złotych za 1 kW mocy. Jest to znacznie droższe rozwiązanie w porównaniu do fotowoltaiki o podobnej mocy, co zniechęca niektórych inwestorów.

Jak podaje serwis Farmer.pl, budowa przydomowej elektrowni wiatrowej może napotkać trudności prawne. Problemem są głównie turbiny wiatrowe na własnym fundamencie, które wymagają pozwolenia na budowę. Mariusz Kostrzewa, prezes firmy Zeneris Projekty, wskazuje na możliwe zmiany w przepisach, które mogą uprościć procedury administracyjne.

– Nowa ustawa proponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadzi uproszczenia w procedurach administracyjnych polegających na zwolnieniu z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla turbin do 50 kW i wysokości większej niż 3 m i mniej niż 12 m. Jednak lokalizacja wiatraka na terenie działki będzie możliwa w odległości od granicy nie mniejszej niż całkowita wysokość wiatraka – podkreśla Kostrzewa.

Problemy techniczne

Wysokość montażu turbin wiatrowych również może stanowić problem. Najczęściej montowane są one na wysokości 6-10 metrów, podczas gdy dane dotyczące produkcji energii są zazwyczaj prognozowane dla wietrzności na wysokości 15 metrów. Mariusz Kostrzewa wyjaśnia, że mikrowiatraki są wrażliwe na przeszkody takie jak wysokie budynki czy rozłożyste drzewa, co może wpływać na ich efektywność.

Rozwiązania hybrydowe

Kostrzewa sugeruje, że przy instalacjach domowych warto rozważyć systemy hybrydowe. Mogą one składać się z paneli fotowoltaicznych o mocy 5-8 kW, zamontowanych w układzie wschód-zachód, turbiny wiatrowej o mocy 2-5 kW oraz magazynu energii i ciepła. Taka konfiguracja może zapewnić wysoki współczynnik wykorzystania energii na własne potrzeby, co jest korzystne dla użytkowników.

Program Moja Elektrownia Wiatrowa ma na celu promowanie odnawialnych źródeł energii, jednak napotyka na przeszkody prawne i techniczne, które mogą utrudniać inwestycje w przydomowe turbiny wiatrowe. Rozważanie systemów hybrydowych może być rozwiązaniem, które pomoże maksymalnie wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii w domowych warunkach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także