Przyszłość fotowoltaiki. Eksperci przewidują ogromne wzrosty
W 2023 r. fotowoltaika na świecie może notować duże wzrosty. Jak twierdzą eksperci, ma to związek przede wszystkim ze spadającymi cenami komponentów, które wykorzystywane są do budowy instalacji fotowoltaicznych.
29.06.2023 | aktual.: 01.07.2023 16:32
Przyszłość fotowoltaiki maluje się w pozytywnych barwach. Jak czytamy w serwisie pv-tech.org, w 2023 r. światową fotowoltaikę mają czekać ogromne wzrosty. Eksperci twierdzą, że będzie to wiązać się ze spadającymi kosztami instalacji fotowoltaicznych.
Z raportu Bloomberg Inteligence "Global Solar Energy Midyear Outlook" wynika, że energia słoneczna będzie najszybciej rozwijającym się segmentem sektora energetycznego, przede wszystkim dzięki wysokiej opłacalności. Jak podaje Bloomberg, wyrównany koszt energii (LCOE) wynosi dla energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznych 50 dolarów za MWh.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od grudnia do maja ceny modułów fotowoltaicznych potaniały o 10 proc. W związku z tym przewiduje się, że przyrosty mocy zainstalowanej w fotowoltaice na świecie będą wynosić w tym roku 36 proc. zgodnie ze średnim scenariuszem BloombergNEF. Koszty LCOE i ceny modułów będą nadal spadać w 2023 i 2024 r., ponieważ wzrastać będzie wydajność. Skorzystać mogą na tym m.in. instalatorzy.
Głównym czynnikiem, który wpływa na znaczne spadki cen w fotowoltaice, jest spadający koszt polikrzemu. Od grudnia potaniał o 60 proc. Ma to przekładać się na 50-procentowy wzrost mocy produkcyjnych, co z kolei sugeruje, że może dojść do nadwyżki podaży modułów fotowoltaicznych.
- Globalny popyt na energię słoneczną może wzrosnąć o około 30-40 proc. w 2023 r., a przychody przemysłu wzrosną o około 35 proc. Pomimo tak szybkiego wzrostu przychodów, ceny akcji fotowoltaicznych spadły w tym roku w stosunku do całego rynku, chociaż zauważamy, że akcje fotowoltaiczne zachowują się zasadniczo zgodnie z resztą sektora energetycznego. Wierzymy, że szybkie tempo wzrostu może zostać utrzymane w latach 2023-2025, co może poprawić nastroje i pomóc w podniesieniu konsensusu oczekiwań sprzedażowych w nadchodzących latach - mówi Rob Barnett, starszy analityk ds. czystej energii w Bloomberg Inteligence.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii