Przyszłość fotowoltaiki. Jest nowa prognoza
Światowa energetyka obrała kurs na odnawialne źródła energii. Czysty prąd często pochodzi z elektrowni wiatrowych lub z farm fotowoltaicznych. Najnowsza prognoza przygotowana przez Wood Mackenzie ukazuje przewidywaną przyszłość fotowoltaiki do 2032 r.
09.08.2023 | aktual.: 24.10.2023 13:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Transformacja energetyczna jest jednym z priorytetów współczesnej gospodarki. Inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika czy farmy wiatrowe stają się priorytetem nie tylko dla przedsiębiorców i prywatnych inwestorów, ale też dla całych krajów. W Wielkiej Brytanii trwają prace nad największą morską farmą wiatrową. Jak wygląda sytuacja w światowej fotowoltaice?
Dziennikarze serwisu gramwzielone.pl przyjrzeli się najnowszej prognozie dotyczącej przyszłości globalnej fotowoltaiki, której autorami są eksperci z grupy Wood Mackenzie. Przygotowana przez nich prognoza dotyczy rozwoju fotowoltaiki na świecie do 2032 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakłada się, że rozwój fotowoltaiki nastąpi we wszystkich regionach świata. W 2023 r. wzrost mocy w fotowoltaice na całym świecie powinien wynieść ok. 270 GW. Do 2032 r. moc zainstalowana w fotowoltaice ma być co roku wyższa o ponad 5 proc. niż w roku ubiegłym.
Według analityków Wood Mackenzie istnieje kilka przyczyn tak dużego planowanego wzrostu w fotowoltaice. Ich zdaniem może to wynikać m.in. z wysokich celi dotyczących rozwoju OZE i zwiększonej elektryfikacji gospodarki.
Istnieją też inne czynniki, które będą napędzać rozwój fotowoltaiki. Mowa tu m.in. o wygaszaniu elektrowni węglowych i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Oprócz tego dodatkową zaletą fotowoltaiki jest niski wyrównany koszt energii (LCOE), który określa, ile kosztuje wytwarzanie energii w danej technologii przez elektrownię w ciągu jej całego życia.
Według ekspertów Wood Mackenzie prym w dziedzinie fotowoltaiki będą wiodły Chiny. Jednak w przyszłości coraz mocniej naciskać na rozwój fotowoltaiki mają Stany Zjednoczone. Dynamiczny rozwój branży w Chinach wynika z niskich cen paneli fotowoltaicznych. Deweloperzy mają je wykorzystywać, by wybudować jak najwięcej instalacji, nie zważając na ryzyko ograniczeń w przyłączeniach do sieci.
W USA natomiast odnotowano w tym roku najlepszy kwartał w historii pod kątem rozwoju fotowoltaiki. Początek 2023 r. przyniósł wzrost o 66 proc. rok do roku, co wynika z uruchomienia projektów, które wcześniej wstrzymywano. Według analityków Wood Mackenzie kraj ten odnotuje wzrost o 39 proc. rok do roku.
Stawki za energię elektryczną w pierwszych miesiącach 2023 r. spadły średnio o 27 proc. z powodu spadku zapotrzebowania na gaz ziemny. Inwestycje w fotowoltaikę wśród prosumentów mogą jednak wyhamować ze względu na wysoką inflację i podwyżki stóp procentowych, jednak w niektórych krajach, na przykład Wielkiej Brytanii czy Rumunii, odnotowuje się wysokie wzrosty mocy zainstalowanej w fotowoltaice.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii