Rakieta wydrukowana w 3D. Jej pierwszy lot po raz kolejny odwołany

Pierwsza na świecie rakieta wydrukowana w 3D miała wystartować z Florydy w sobotę i odbyć swój dziewiczy lot w kosmos. Niestety problemy techniczne po raz kolejny przesunęły ten ważny dla Terran 1 test. Lot miał być demonstracją technologii opracowanej przez firmę Relativity i pokazywać jej użyteczność w wynoszeniu ładunków na niską orbitę okołoziemską.

Terran 1 - start rakiety ponownie został odwołany
Terran 1 - start rakiety ponownie został odwołany
Źródło zdjęć: © ©Relativity Space | Trevor Mahlmann
Karolina Modzelewska

12.03.2023 | aktual.: 12.03.2023 16:13

Pod koniec lutego firma Relativity ogłosiła, że ​​otrzymała zgodę amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa na start pierwszej misji rakiety Terran 1, którą wyprodukowano głównie przy użyciu technologii druku 3D. Misja o nazwie "Good Luck, Have Fun" (pol. Powodzenia, Miłej zabawy) miała być pierwszym lotem rakiety, zaprojektowanej do umieszczania ładunków o masie do 1250 kilogramów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Rakieta Terran 1 znowu nie poleciała w kosmos

Początkowo start Terran 1 zaplanowano na środę, 8 marca. W ostatniej chwili Relativity zdecydowało się na jego przełożenie z powodu problemów z temperaturą paliwa. Kolejną datę wyznaczono na sobotę, 11 marca. Tego dnia rakieta również nie wzbiła się w powietrze. Serwis Space News donosi, że powodem były problemy techniczne. Dodaje też, że tym razem nie zarejestrowano żadnych nieprawidłowości związanych z temperaturą paliwa.

Serwis Phys przypomina, że rakieta ma wysokość 33,5 m i średnicę 2,2 m, a 85 proc. jej masy to wydruki 3D ze stopów metali. Jej twórcy uważają, że jest to największy obiekt, jaki do tej pory wydrukowany w 3D. Rakietę Terran 1 napędzają silniki Aeon, wykorzystujące ciekły tlen i ciekły gaz ziemny, które Relativity określa mianem "materiałów napędowych przyszłości". Zdaniem firmy to właśnie te materiały mogą w przyszłości odegrać istotną rolę podczas podróży na Marsa. Zwłaszcza że, jak podkreśla Relativitym, wydrukowane w 3D rakiety zużywają 100 razy mniej części niż tradycyjne rakiety, a ich produkcja zajmuje zaledwie 60 dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W dłuższej perspektywie główną zaletą druku 3D jest możliwość szybszej demokratyzacji przestrzeni dzięki niewiarygodnej opłacalności, radykalnej elastyczności i możliwości dostosowania - podkreśla Relativity. Terran 1 nie jest jedyną rakietą wykonaną w technologii druku 3D, nad którą pracuje Relativity.

Firma buduje też większą rakietę - Terran R, która będzie wynosić na niską orbitę okołoziemską ładunki o masie sięgającej 20 tys. Jej dostępność ma zwiększyć możliwości wysyłania ładunków różnych operatorów satelitarnych, często czekających na dostępne miejsce na pokładzie rakiet Arianespace oraz SpaceX. Pierwsze loty Terran R zaplanowano na 2024 r.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.