Reaktory SMR w Polsce. Ekspert mówi o ich zaletach
Małe reaktory modułowe, SMR, mogą stanowić dużą wartość w polskim systemie energetycznym. Ekspert KGHM wypowiedział się na temat zalet technologii i jej przewagami nad OZE.
Podczas 32. Forum Ekonomicznego, które odbyło się w środę w Karpaczu, KGHM zaprezentował założenia projektu SMR - małych reaktorów modułowych. Ekspert KGHM, prof. Ludwik Pieńkowski, przedstawił podczas wydarzenia cechy technologii SMR.
- Z bloku energetycznego SMR można podnieść sieć energetyczną po blackoucie, to jego wyjątkowa cecha" - powiedział prof. Pieńkowski, wskazując na możliwość szybkiego przywrócenia dostaw energii po awarii.
Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź, zwrócił uwagę na stabilność dostaw energii, jaką oferuje technologia SMR. Zwrócił on uwagę na to, że ani słońce, ani wiatr, nie dają takiego poczucia stabilności dostaw energii, co reaktory SMR. To istotna przewaga technologii reaktorów modułowych nad odnawialnymi źródłami energii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KGHM podpisał w 2022 r. umowę o prace wstępne z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC, dostawcą technologii jądrowej. Umowa ta stanowi pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. W lipcu tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą w tej sprawie.
Decyzja resortu to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW - podał koncern w komunikacie. Zaznaczono, że wniosek przygotowano m.in. w oparciu o dokumentację projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.
Prof. Pieńkowski podkreślił, że nowe technologie w energetyce jądrowej nigdy nie miały istotnych problemów z bezpieczeństwem. Przypomniał, że NuScale złożył dokumenty certyfikacyjne dla projektu SMR-ów już w 2017 r. "Dzięki temu można było się zapoznać z tym projektem; to jedyny projekt SMR-ów, o który na razie dużo wiadomo" – mówił profesor.
Zbiornik reaktora SMR NuScale ma ponad 23 metry wysokości; to jedyny reaktor, który może zawsze pracować w zanurzeniu pod wodą. "Ciągłe zanurzenie reaktora w wodzie zwiększa bezpieczeństwo. Regulator amerykański powiedział, że ten reaktor nie potrzebuje żadnego zasilania awaryjnego" – mówił prof. Pieńkowski, podkreślając unikalne cechy technologii SMR.
SMR - szansa dla polskiego przemysłu
Profesor dodał, że cykl budowy SMR różni się od budowy wielkoskalowej elektrowni jądrowej. "Tu w fabryce powstaje cały moduł, nie tylko zbiornik reaktora, ale też wytwornica pary i obudowa bezpieczeństwa. Następnie moduł dostarczany jest na plac budowy i montowany" – wyjaśnił ekspert. Prof. Pieńkowski twierdzi, że jeśli w przyszłości w Polsce ma powstać kilkadziesiąt SMR-ów, zbiorniki na reaktory powinny być wykuwane w naszym kraju.
Profesor wskazał, że NuScale zamierza uruchomić pierwszy SMR w Idaho w USA w 2029 r. "Przy tym kucie zbiorników na reaktor musi się rozpocząć dużo wcześniej, ponieważ takie zbiorniki muszą odleżeć kilka lat. W maju tego roku NuScale zaczął wykuwanie pierwszego zbiornika w koreańskiej firmie Doosan" – mówił.
Reaktory SMR KGHM - wybrano lokalizacje
KGHM wytypował już miejsca, gdzie mógłby postawić małe reaktory atomowe w dolnośląskim i w województwach sąsiadujących. Małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.