Regi-Robo: automatyczny system w pełni zastępujący sklepowego kasjera
10.03.2017 06:45, aktual.: 10.03.2022 08:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas gdy w USA pracownicy sieci McDonald’s domagają się podwyżek, w Japonii rozwija się automatyka sprzedaży. Bezobsługowy system rozpoznaje towary, przyjmuje płatności i pakuje zakupy. Czy to początek końca zawodu kasjera?
Sklepowa innowacja wspierana przez rząd
O zawodach zagrożonych ekspansją robotyki słyszymy coraz częściej, co przy obecnym tempie rozwoju nie powinno już dziwić. Tym razem przyczyną nie jest jednak kolejny przełom w badaniach nad sztuczną inteligencją, a innowacyjny pomysł na zautomatyzowanie procesów dostaw i sprzedaży. Za całą inicjatywę odpowiada Panasonic, ideę rozwijający wspólnie z marką Lawson.
Pomysł narodził się w Japonii, a więc jednym z państw najsilniej dotkniętych malejącym przyrostem naturalnym, a w konsekwencji kurczeniem się zasobów siły roboczej. Rozwiązaniem ma być zastępowanie ludzi maszynami, tym razem w zawodzie sklepowego sprzedawcy. Projekt Panasonica zyskał w tym cenne wsparcie japońskiego Ministerstwa Ekonomii, Handlu i Przemysłu.
Testowanie nowego rozwiązania rozpoczęto w jednym ze sklepów spożywczych Lawson w Osace. W dniach między 12.12.2016 – 20.02.1017 sprawdzono w nim działanie Regi-Robo – systemu pozwalającego błyskawicznie dokonać zakupów i płatności. Dwa tygodnie później publicznie zademonstrowano jego działanie, odnotowując pełen sukces.
Znana technologia w nowej roli
Kluczowym przygotowaniem do uruchomienia projektu okazało się dołączenie do każdego produktu w sklepie etykiety RFID (Radio-Frequency Identification). Niewielki układ zyskał dotąd wiele zastosowań – od zabezpieczeń przeciwkradzieżowych w formie naklejek na płyty CD/DVD aż po wszelkiego rodzaju identyfikatory czy przepustki.
Wybrane w sklepie produkty trafiają do inteligentnego koszyka Smart Basket, który pozornie nie odróżnia się od klasycznych. Przy kasie należy odłożyć go w wyznaczone miejsce, gdzie jego dolna część otworzy się, a zakupy spadną wprost do przygotowanej torby. Zostają tam następnie zeskanowane, a na ekranie wyświetla się łączna kwota za towary.
Gdy tylko należność zostaje bezgotówkowo uregulowana, torba z produktami unosi się do góry, skąd odbiera ją klient. W tym samym czasie odbywa się również aktualizacja stanu magazynowego sklepu. Cały proces trwa krótką chwilę.
Robotic Checkout System "Regi-robo(TM)" with RFID Tags for Next Generation of Retail
Ekonomiczne korzyści i społeczne ryzyko
To nie jest pierwsza wspólna inicjatywa Panasonica i Lawsona: obie firmy nawiązały partnerstwo w roku 2013 i od tego czasu realizują „Blue Project”. Obejmuje on działania prozdrowotne, proekologiczne i teleinformatyczne, a w jego ramach w 1600 sklepach wymieniono lodówki i zamrażarki na modele bezfreonowe. Przyniosło to większą energooszczędność i mniejszą emisję dwutlenku węgla.
O wiele większe plany obie spółki wiążą z Regi-Robo. W przyszłości automatyzacja ma bowiem pójść jeszcze dalej: naklejki RFID dołączaliby do produktów ich producenci – tak jak dzisiaj kody kreskowe. Pozwoliłoby to na monitorowanie całych łańcuchów dostaw, a dzięki temu -ograniczenie rozmiarów nadprodukcji i marnowania żywności.
Dla konsumentów nie oznacza to wyłącznie błyskawicznej i komfortowej obsługi kasowej. Pociągnęłoby to za sobą także spore zwolnienia wśród sklepowych kasjerów, których wydajność nie może równać się z wydajnością maszyny. W kraju o fatalnej demografii nie musi to stanowić poważnego problemu, ale gdy ta sama technologia zawita np. do USA, wywoła społeczne trzęsienie ziemi.