Nvidia Jetson TX2: kompaktowa platforma łączy wydajność i oszczędność energii

Nvidia Jetson TX2: kompaktowa platforma łączy wydajność i oszczędność energii
Jarosław Balcerzak

09.03.2017 07:22, aktual.: 10.03.2022 08:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na następcę mikrokomputera Jetson TX1 trzeba było czekać półtora roku. Okazuje się, że było warto, bo wnosi on znacznie większą wydajność, nie rezygnując z energooszczędności. Jaki możliwości ma oferować nowość od Nvidii?

Rynkowy sukces specjalistycznego produktu

Nową, opartą na procesorze Tegra K1 platformę Jetson TK1 Nvidia zaprezentowała jeszcze w 2014 roku. Wśród odbiorców spodziewała się wyłącznie developerów, projektujących masowo później produkowane urządzenia, jednak szybko okazało się, że na jej podstawie chętnie realizowano indywidualne projekty wymagające dużej mocy obliczeniowej.

Rok później swoją premierę miał Jetson TX1, wyposażony w Tegrę X1. Miniaturowa platforma ponownie zyskała uznanie sporej grupy entuzjastów, co utwierdziło producenta w przekonaniu, że warto intensywnie ten segment rozwijać. Najnowsza premiera jest tego najlepszym potwierdzeniem: na rynku już wkrótce pojawi się jeszcze wydajniejszy Jetson TX2.

Obraz

Większa wydajność, pojemniejszy RAM i flash

Moduł ma identyczne wymiary co poprzednik: 50 × 87 mm. Korzysta ze znacznie wydajniejszego procesora ARM Parker, wykonanego w 16-nm procesie technologicznym. Składają się na niego dwa rdzenie Denver 2 (łącznie 2 MB L2 cache) oraz cztery Cortex-A57 (kolejne 2 MB L3 cache). Karta graficzna z rodziny Pascal dysponuje 256 rdzeniami CUDA.

Taktowanie i pobór mocy zależą od wybranego trybu pracy:

Obraz

Nowy TX2 jest dwukrotnie wydajniejszy (MAX-P) lub bardziej energooszczędny (MAX-Q) od poprzednika. Podwojono w nim ilość pamięci RAM LPDDR4: z 4 do 8 GB. Magistrala ma obecnie wartość 128 bitów, a przepustowość sięga 58,4 GB/s. Użytkownicy zyskają również większą ilość pamięci na dane, zwiększoną z 16 do 32 GB na nośniku eMMC.

Moduł korzysta także z dwuzakresowego Wi-Fi, Bluetootha, nie zabrakło także kontrolera gigabitowej sieci Ethernet. Liczba możliwych do podłączenia kamer wzrosła do sześciu, a każda z nich prześle dane z prędkością nawet 2,5 Gb/s. Jetson TX2 wspiera rozdzielczości do 2160p przy 60 kl/s, obsługuje również 12-bitowe formaty H.265 i VP9.

Obraz

Kosztowna miniatura dla wymagających

Premiera Nvidii to świetna wiadomość dla twórców zaawansowanej elektroniki, w szczególności wymagającej przetwarzania obrazu w najwyższych rozdzielczościach. Możliwość stworzenia niewielkich, dedykowanych urządzeń o tak dużej wydajności zapowiada jeszcze skuteczniejszą miniaturyzację i energooszczędność w kolejnym segmencie elektroniki.

Nie należy jednak Jetsona mylić z kompaktowymi i budżetowymi platformami Raspberry Foundation czy Intela. Duża wydajność produktu Nvidii oznacza bowiem zupełnie inny przedział cenowy.

Zestawy developerskie trafią do sprzedaży za 599 lub 299 dol. (tańsze dla sektora edukacji), a same moduły będą oferowane w liczbach nie mniejszych niż 1000 szt., w cenie 399 dol. za każdy. Przedsprzedaż zestawów w USA i w Europie rozpocznie się już 14 marca, natomiast modułów – dopiero w drugim kwartale roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)