Rekord polskiej fotowoltaiki. Pękła kolejna bariera
Miniony weekend był udany dla polskiej fotowoltaiki. Duże nasłonecznienie doprowadziło do pobicia kolejnych rekordów. W ostatnich dniach bito je kilkukrotnie. Chodzi tu zarówno o produkcję godzinową, jak i dobową.
11.07.2023 07:35
Drugi weekend lipca 2023 r. był dla polskiej fotowoltaiki wyjątkowo udany. Słoneczna aura przełożyła się na kolejne rekordy produkcji z tego źródła energii w naszym kraju. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i energy.instrat.pl, miniony weekend przyniósł nam mnóstwo energii elektrycznej ze Słońca.
W sobotę 8 lipca 2023 r. pierwszy raz udało się przekroczyć barierę 9000 MWh energii elektrycznej wygenerowanej w ciągu godziny przez instalacje fotowoltaiczne. Wówczas udało nam się osiągnąć wynik na poziomie 9074 MWh. To jednak dopiero początek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W niedzielę 9 lipca 2023 r. między godziną 12:00 a 13:00 rekord został pobity. Wówczas polskie instalacje fotowoltaiczne wygenerowały 9098 MWh energii elektrycznej. Tak wysokiej generacji z fotowoltaiki jeszcze nie było. Jak zauważa Marek Józefiak, rzecznik Greenpeace PL, rok temu rekord wynosił 6600 MWh, co oznacza przyrost o 36 proc.
Rekordowy weekend polskiej fotowoltaiki
Jak podaje Business Insider, w dniach 7-9 lipca 2023 r. trzykrotnie biliśmy też rekord w dobowej generacji. Poprzedni rekord pochodził z czerwca, wtedy osiągnęliśmy ok. 82 GWh. W piątek 7 lipca instalacje fotowoltaiczne w Polsce wygenerowały 82,2 GWh energii elektrycznej, w sobotę - 86,4 GWh, a słoneczna niedziela przyniosła kolejny rekord, kiedy to polskie instalacje fotowoltaiczne wygenerowały 86,08 GWh energii elektrycznej.
Wysoka generacja z fotowoltaiki to jednak nie zawsze dobra informacja. Pierwszy weekend lipca, który również był słoneczny, wiązał się z koniecznością wyłączania instalacji fotowoltaicznych. Powodem takiej sytuacji była zbyt duża generacja ze źródeł fotowoltaicznych.
Podczas tak słonecznych dni, jak miniony weekend, możliwe jest obserwowanie przerw w pracy przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika wyłącza się z powodu zbyt wysokiego napięcie w sieci, które uruchamia procedurę awaryjnego przerwania pracy falowników. Warto poznać możliwe skutki zasilania sprzętów zbyt wysokim napięciem.
Aby uniknąć kolejnych przymusowych ograniczeń generacji z odnawialnych źródeł energii, konieczne są inwestycje. OZE, jako źródła zależne od pogody, muszą być wspierane przez magazyny energii, które pomogą wykorzystywać energię poza godzinami szczytu.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii