Niemiecki ISFH potwierdza. Chińczycy dokonali przełomu w fotowoltaice
Jeden z największych producentów modułów fotowoltaicznych, chińska firma Longi, osiągnęła kolejny sukces. Pobity został rekord sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego. Wynik potwierdził niemiecki instytut.
24.11.2022 | aktual.: 24.11.2022 10:30
Chiński producent paneli fotowoltaicznych, Longi, może pochwalić się rekordem sprawności ogniwa wykonanego z krzemu. W potwierdzonym ostatnio przez niemiecki Institute for Solar Energy Research Hamelin (ISFH) przypadku chodzi o ogniwo wielozłączowe (HJT - heterojunction).
Jak możemy dowiedzieć się z tekstu przygotowanego przez redakcje serwisu PV-Magazine, chiński producent zdołał osiągnąć wydajność ogniwa na poziomie 26,81 proc. Poprzedni rekord został pobity o niewiele. Należał on do japońskiej firmy Kaneka, której ogniwo osiągnęło wydajność na poziomie 26,63 proc. Jednak każdy, nawet najmniejszy wzrost sprawności, przynosi duże korzyści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Sprawność ogniw fotowoltaicznych jest drogowskazem w technologii fotowoltaicznej. Każda poprawa o 0,01 proc. wydajności konwersji ogniw fotowoltaicznych wymaga ogromnego wysiłku. Szczególnie w przypadku ogniw krzemowych, które stanowią blisko 95 proc. obecnego rynku fotowoltaiki, więc ostateczna wydajność ogniw tego rodzaju pokazuje potencjał i kierunek rozwoju branży - mówił Li Zhenguo, założyciel i prezes Longi.
Chińczycy nie udzielają zbyt wielu informacji na temat opracowanego ogniwa. Dziennikarze PV-Magazine nie dowiedzieli się nawet, czy sprawa dotyczy ogniw "n-type" czy "p-type". Może to wynikać z faktu, jak istotne dla Longi jest to osiągnięcie.
Dr Xu Xixiang, wiceprezes Longi central R&D Insitute powiedział, że pobicie rekordu w sprawności ogniwa było kamieniem milowym w historii chińskiego przemysłu fotowoltaicznego. Pozwolił on zademonstrować siłę naukową i technologiczną Chińczyków w tej dziedzinie oraz, jak stwierdził, wzmocnił pewność siebie i determinację Chin, by stać się głównym graczem na świecie w większej liczbie dziedzin naukowych i technologicznych.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii