Rekord w polskiej fotowoltaice. Tak dobrze jeszcze nie było

Polska fotowoltaika pobiła kolejny rekord. Ostatni weekend maja był wyjątkowo udany pod kątem produkcji prądu z tego źródła energii. Oficjalne dane potwierdzają, że tak dużej produkcji jeszcze w kraju nie mieliśmy. Wbrew pozorom nie są to jednak dobre informacje dla każdego.

Instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika może generować problemy
Instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika może generować problemy
Źródło zdjęć: © Pixabay

30.05.2023 | aktual.: 30.05.2023 19:23

W polskiej fotowoltaice padł rekord. Wkraczamy w okres najbardziej słonecznych miesięcy, co będzie skutkować wysoką produkcją z instalacji fotowoltaicznych. Maj to miesiąc, w którym padł już kolejny rekord, jeśli chodzi o produkcję z tego rodzaju elektrowni. Niestety dla wielu osób może to wcale nie być pozytywna informacja.

Najnowszy rekord generacji ze źródeł fotowoltaicznych w Polsce padł 28 maja 2023 r. między godziną 12:00 a 13:00. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, elektrownie słoneczne w naszym kraju wyprodukowały w tym czasie 8789,025 MWh.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostatnia sobota maja była pod tym względem najlepszym dniem od 9 maja 2023 r. Wówczas elektrownie słoneczne odpowiadały za produkcję 8664,375 MWh w godzinach 12:00-13:00.

Duża produkcja z fotowoltaiki to jednak nie tylko powód do radości. Ze względu na problemy z infrastrukturą sieciową, nadmiarowa produkcja może powodować wzrost napięcia w sieci. Jest on odczuwalny szczególnie wśród prosumentów, którzy coraz częściej narzekają na przerwy w generowaniu energii elektrycznej. O tym, dlaczego instalacja fotowoltaiczna się wyłącza, informowaliśmy już na łamach Gadżetomanii.

Problemy z siecią dokuczają też właścicielom komercyjnych farm fotowoltaicznych. Operatorzy sieci mogą być zmuszeni do wyłączania odnawialnych źródeł energii, gdy mamy za dużo prądu. To zaś generuje koszty, które ponosimy my wszyscy.

Konieczność wyłączania odnawialnych źródeł energii w trakcie nadmiarowej produkcji to wynik nieodpowiednich sieci dystrybucyjnych i przesyłowych. Te latami były produkowane z myślą o transporcie energii w jedną stronę - od dużej elektrowni do odbiorców. Teraz rynek się zmienił i rozproszona energetyka stawia nowe wyzwania dla osób planujących infrastrukturę.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.