Rewolucja w druku 3D. Czy złom może okazać się tu pomocny?

Technologia druku 3D szturmem zdobywa różnorodne sektory przemysłu, choć dotychczasowe metody nie były wolne od wad. Jednak naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wprowadzili innowacyjną technikę druku z użyciem ciekłego metalu, co otwiera nowe możliwości w przemyśle technologicznym.

Złom ma szansę dostać drugie życie w druku 3D
Złom ma szansę dostać drugie życie w druku 3D
Źródło zdjęć: © Pixabay | Antranias

Choć już istnieją drukarki 3D, które korzystają z ciekłego metalu, dotychczasowe technologie były ograniczone przez swoją powolność. Specjaliści z MIT opracowali nową metodę, która pozwala na pokonanie tych ograniczeń, oferując szybki i wydajny proces.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?

Złom dostanie drugie życie

Nowatorska metoda nazwana LMP (z ang. liquid metal printing) opiera się na rozprowadzaniu płynnego metalu na powierzchni pokrytej drobnymi, szklanymi kulkami. Dzięki temu, duże elementy można stworzyć w kilka sekund, a metal staje się twardy w ciągu kilku minut.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Printing furniture with liquid metal

Urządzenie zaprojektowane w ramach tej technologii posiada piec do topienia aluminium, które jest idealnym materiałem ze względu na jego szerokie zastosowanie w budownictwie oraz niski koszt recyklingu. Aluminium pozostaje w stanie ciekłym w podgrzewanym naczyniu, a specjalna dysza precyzyjnie rozprowadza metal na powierzchni z koralikami o średnicy 100 μm, co pozwala na szybkie twardnienie dzięki absorpcji ciepła przez mikroskopijne kuleczki.

Zgodnie z danymi zespołu z MIT, technologia LMP jest znacznie szybsza w porównaniu z dotychczasowymi metodami druku ciekłym metalem. Proces ten jest bardziej wydajny energetycznie i pozwala na wykorzystanie złomu aluminiowego, co stanowi ekologiczny aspekt tej metody. Pomimo że dokładność modeli może być mniejsza, materiał jest wystarczająco solidny do późniejszej obróbki, jak na przykład frezowanie.

Czy nowa technologia ma szansę ułatwić codzienność?

Skylar Tibbits, profesor nadzwyczajny na Wydziale Architektury MIT i współdyrektor Laboratorium Samodzielnego Montażu, zaznacza, że ta innowacyjna technika wprowadza nową perspektywę w produkcji metalowej. Podkreśla, że choć metoda nie jest wolna od wad, szybkość, skalowalność, powtarzalność oraz efektywność energetyczna to zalety, które mogą zrewolucjonizować współczesny przemysł.

Chociaż technologia ta wymaga jeszcze doszlifowania, naukowcy starają się ulepszyć równomierne podgrzewanie dyszy, aby zapobiec przywieraniu metalu. Opracowują również sposoby na zwiększenie regularności wydruków przy użyciu większych dysz.

Chociaż drukarka LMP jest głównie narzędziem przemysłowym, w jej ramach zaprezentowano drukowanie elementów konstrukcyjnych takich jak krzesła i stoły, co ukazuje jej potencjał. Naukowcy sugerują, że technologia ta może znaleźć szerokie zastosowanie, m.in. w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, szczególnie podczas tworzenia prototypów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.