Rewolucja w twardych dyskach sprawi kłopoty właścicielom Windowsa XP

Za niecały rok wszystkie nowe twarde dyski dostępne na rynku będą działać wykonane w nowej technologii, która pozwoli im osiągnąć większą pojemność i niezawodność. Niestety posiadacze Windowsa XP nie mają się raczej z czego cieszyć, ponieważ działanie nowych dysków pod tym systemem będzie nieco kłopotliwe.

Fot. na lic. Creative Commons, Flickr/by DarkSideX
Fot. na lic. Creative Commons, Flickr/by DarkSideX
Artur Falkowski

12.03.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:47

Za niecały rok wszystkie nowe twarde dyski dostępne na rynku będą działać wykonane w nowej technologii, która pozwoli im osiągnąć większą pojemność i niezawodność. Niestety posiadacze Windowsa XP nie mają się raczej z czego cieszyć, ponieważ działanie nowych dysków pod tym systemem będzie nieco kłopotliwe.

Wejście nowej generacji dysków to spora rewolucja. Do tej pory dane przechowywane na nich były w sposób, który pochodzi jeszcze z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a wywodzi się z dyskietek. Wszystko rozchodzi się o podział danych. Obecne dyski mają sektory wielkości 512 bajtów, podczas gdy nowe będą miały 4 kilobajty (4096 bajtów).

Na czym polega ta różnica? Wbrew pozorom wprowadza sporo zmian. Sektor to najmniejsza jednostka danych, jaka może być fizycznie zapisana na twardym dysku. Nie oznacza to, że nie możemy zapisywać mniejszych plików. W takiej sytuacji i tak zapisany zostanie cały sektor. Struktura twardego dysku wymaga również, by na każdy sektor przypadało nieco dodatkowych bajtów, pozwalających na korektę błędów, zapisanie lokalizacji pliku oraz po prostu rozdzielających sektory od siebie.

Lata temu, gdy twarde dyski nie osiągały jeszcze tak wielkich pojemności, nie przeszkadzało to w niczym, bo straty w ilości miejsca na dysku były minimalne. Obecna sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Współczesne dyski o pojemności mierzonej w terabajtach tracą na tym systemie zapisu dużą ilość miejsca.

Nowe rozwiązanie znacznie ją ograniczy, dzieląc dysk na większe sektory. Nowsze systemy operacyjne, pokroju Visty, 7, Linuksów, czy OS X Tiger, Leopard i Snow Leopard nie będą miały żadnych problemów z dostosowaniem się do nowego formatu. Niestety XP nie przewiduje takiej możliwości.

Żeby zachować kompatybilność, nowe dyski będą mogły emulować stary system zapisu, ale z tego powodu ich wydajność w zauważalny sposób spadnie, co w czasie, w którym liczy się prędkość przetwarzania danych, jest niezbyt przyjemną perspektywą.

O całej sprawie pisaliśmy już co prawda jakiś czas temu, ale jedynie odnośnie dysków Western Digital. W rzeczywistości jednak nie mowa tu o dyskach jednego producenta, a o nowym zunifikowanym standardzie.

Źródło: BBC News

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.