RHex - niezwykły robot parkourowiec. Wspina się, skacze, a do tego pływa i nurkuje!
01.08.2013 16:00, aktual.: 10.03.2022 12:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak stworzyć robota, który poradzi sobie nawet w najtrudniejszym terenie? Zamiast kołowego pojazdu czy imponującego humanoida inżynierowie wspierani przez DARPA postanowili zbudować robota przypominającego wielkiego owada. Możliwości tej maszyny są imponujące – nie tylko sprawdza się w najtrudniejszym terenie, ale potrafi też skakać i wspinać się na przeszkody.
Jak stworzyć robota, który poradzi sobie nawet w najtrudniejszym terenie? Zamiast kołowego pojazdu czy imponującego humanoida inżynierowie wspierani przez DARPA postanowili zbudować robota przypominającego wielkiego owada. Możliwości tej maszyny są imponujące – nie tylko sprawdza się w najtrudniejszym terenie, ale potrafi też skakać i wspinać się na przeszkody.
Przez długie lata roboty kojarzyły się z dość topornymi maszynami, którym daleko było do precyzji i płynności ruchów typowych dla świata zwierząt. Zwiastunem zmian okazał się Big Dog – robot podobny do czworonożnego zwierzęcia, zdolny do balansowania i poruszania się nawet w bardzo trudnych warunkach.
Kolejnym z bardzo interesujących robotów jest pokazany PETMAN i jego następca, Atlas, opisany w artykule „Terminator istnieje. Nazywa się Atlas i jest dziełem Boston Dynamics. Co potrafi?”. Obydwa, podobnie jak Big Dog, są dziełem Boston Dynamics, wspieranej przez DARPA. I choć humanoidalne roboty imponują swoimi możliwościami: utrzymują równowagę na jednej nodze czy wskakują na przeszkody, to warto pamiętać, że te próby odbywają się w kontrolowanych, laboratoryjnych warunkach, a roboty mają zewnętrzne zasilanie.
RHex jest inny. Swoją budową przypomina wielkiego owada, z sześcioma nieskomplikowanymi (żadnych stawów!) odnóżami. RHex stał się popularny w Sieci stosunkowo niedawno za sprawą filmu pokazującego jego parkourowe wyczyny, ale prace nad nim trwają już od wielu lat. Sama konstrukcja – choć na filmie prezentuje się niepozornie – jest arcydziełem współczesnej robotyki.
Prace nad robotem sięgają jeszcze 1998 roku, gdy DARPA ufundowała program badawczy, do którego przyłączyło się aż sześć amerykańskich uniwersytetów, w tym m.in. Princeton, Carnegie Mellon, Cornell czy Iniwersytet Kalifornijski. Jego celem było opracowanie robota o rewelacyjnej mobilności, zdolnego do poruszania się w każdych warunkach, a jednocześnie jak najprostszego.
Do prac nad robotem włączyła się również firma Boston Dynamics, która w 2008 roku pokazała jedną z wersji rozwojowych RHex-a. Już wtedy robot zachwycał możliwościami:
Boston Dynamics RHex
RHex Rough-Terrain Robot
Od tamtego czasu owadopodobna maszyna została dopracowana i potrafi znacznie więcej. Na płaskiej powierzchni RHex porusza się z prędkością około 6 swoich długości na sekundę, co daje prawie 10 km na godzinę.
Potrafi również wspinać się na schody i przeszkody dwukrotnie większe od zasięgu jego nóg i przeskakiwać nad przeszkodami o szerokości do 30 centymetrów (nieznacznie mniejszymi od długości robota). Wśród wersji różniących się możliwościami i wyposażeniem znajduje się robot zdolny nie tylko do pływania (po zamontowaniu specjalnych, szerszych nóg), ale też do nurkowania, oraz wersja wojskowa.
Przeznaczony dla wojska robot ma, mimo niewielkich rozmiarów, zasięg sięgający 3,7 kilometra, potrafi działać w trudnym terenie przez 6 godzin, a zestaw czujników pozwala m.in. na autonomiczną nawigację i obserwację terenu, również w podczerwieni.
Jak w praktyce radzi sobie najnowsza wersja RHex-a? Możliwości robota najlepiej pokazuje krótki film nakręcony przez uczestniczący w projekcie Uniwersytet Pensylwanii: