Ripsaw EV3 F4 to najszybszy pojazd gąsienicowy. Każdy może go kupić

Ripsaw EV3 F4 wygląda jak sportowy czołg i tak też się zachowuje. Jest to najszybszy pojazd gąsienicowy na świecie. Mogą nim się przemieszczać 4 osoby i co ważne - jest dostępny komercyjnie, co oznacza, że kupić może go każdy.

Ripsaw EV3 F4, najszybszy na świecie pojazd dwugąsienicowy
Ripsaw EV3 F4, najszybszy na świecie pojazd dwugąsienicowy
Źródło zdjęć: © Howe and Howe

22.08.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:52

Ripsaw EV3 F4 to dziecko firmy Howe & Howe. Prace nad nim trwały wiele lat, ale w końcu udało się domknąć projekt i udostępnić pojazd do sprzedaży. Jest on dostępny dla każdego chętnego, choć nie da się ukryć, że nie jest to sprzęt na każdą kieszeń.

"Sportowy czołg" swoje kosztuje, ale zapewnia niezapomniane wrażenia. Za 500 tys. dolarów, czyli blisko 2 mln złotych, można nabyć najszybszy na świecie pojazd dwugąsienicowy. Jego prędkość maksymalna wynosi 96 kilometrów na godzinę.

Ripsaw EV3 F4 napędza 6,6-litrowy silnik diesla Duramax, którego moc to 1500 koni mechanicznych. Motor musi być potężny, bo konstrukcja waży ponad 4,5 tony. Ponadto Ripsaw posiada około 50-centymetrowy prześwit i niewielki, bo niespełna 2,5-metrowy promień skrętu. Wysoka cena maszyny nie jest jednak wyłącznie efektem jej niezłych osiągów.

Wnętrze Ripsaw EV3 F4
Wnętrze Ripsaw EV3 F4© Howe and Howe

Sprzęt firmy Howe & Howe jest też dobrze wyposażony. Posiada odpowiednie oświetlenie i kamerę termowizyjną FLIR, dzięki czemu jest w pełni użyteczny także w nocy. Ponadto jest to pojazd, który dba o komfort pasażerów, choćby przez takie detale jak podgrzewana kierownica i świetne nagłośnienie.

Ripsaw EV3 F4 to pojazd przeznaczony do jazdy w trudnym terenie, więc oczywiste jest, że wyposażony jest w bardzo wytrzymałą ramę. Co ciekawe - sprzęt odnajdzie się także w militariach. Firma Howe & Howe nawiązała współpracę z firmą Textron Systems w celu uzbrojenia pojazdu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.