RM 50-03 McLaren F1: najlżejszy chronograf na świecie wyceniony na milion dolarów

Strona głównaRM 50-03 McLaren F1: najlżejszy chronograf na świecie wyceniony na milion dolarów
25.01.2017 08:00
RM 50-03 McLaren F1: najlżejszy chronograf na świecie wyceniony na milion dolarów
Jarosław Balcerzak
Jarosław Balcerzak

Zegarek stworzony przez markę Richard Mille ma zachwycać i ustanawiać rekordy. W jego unikalnej konstrukcji zastosowano stal, włókno węglowe, tytan i grafen. Jakim rozwiązaniom zawdzięcza bezprecedensową precyzję i trwałość?

Rekordowo lekka konstrukcja

Brytyjski team F1 aż przez trzy dekady współpracował z renomowaną marką TAG Heuer, a zatem jej następca musiał zadebiutować w imponującym stylu. Dokonał tego Richard Mille ze swoim RM 50-03 McLaren F1, stworzonym we współpracy z Działem Technologii Użytkowych McLaren i Narodowym Instytutem Grafenu na Uniwersytecie w Manchesterze.

Zegarek o wymiarach 44.5 × 49.65 × 16.1 mm wykonano ze stali, włókna węglowego, tytanu i grafenu. Łączna waga wynosi zaledwie 38 gramów, z czego 7 g przypada na mechanizm. Zapewniło mu to tytuł najlżejszego chronografu na świecie, a zastosowane materiały czynią go jednym z największych sukcesów inżynieryjnych w sztuce zegarmistrzowskiej.

381627608145936106

Materiały wykorzystujące grafen

Znaczącym osiągnięciem okazało się stworzenie zaawansowanego nanomateriału Graph TPT, otrzymanego z połączenia 600 warstw włókna węglowego i grafenu. Uzyskano w ten sposób trwałość 200-krotnie przewyższającą stal, a jednocześnie wagę zredukowaną aż 6-krotnie. Innowacyjny materiał trafił na bezel i tylną część koperty.

Grafen trafił również do paska, stworzonego wspólnie ze szwajcarską marką BIWI SA. Zwiększono w ten sposób jego elastyczność i zagwarantowano maksymalną trwałość w każdych warunkach użytkowania. Nie mniej imponująco prezentuje się odporność całej konstrukcji na wstrząsy i upadek.

381627608146132714

Limitowana ilość i astronomiczna cena

Pierwszy rezultat współpracy marek Richard Mille oraz MacLaren prezentuje się więc niezwykle prestiżowo, a zastosowane rozwiązania plasują zegarek RM 50-03 w ścisłej światowej czołówce. W przyszłości możemy oczekiwać równie interesujących premier tej marki, gdyż jej kontrakt z MacLarenem przewiduje 10-letni okres współpracy przy tworzeniu oficjalnych zegarków teamu.

Zainteresowani zakupem ekstrawaganckiego czasomierza będą musieli cąłkiem szybko podjąć decyzję – powstanie on w limitowanym nakładzie 75 sztuk. Każdą wyceniono na zawrotne 980 tys. dol., a w skład fabrycznego kompletu wchodzi także replika 1:5 bolidu MacLaren-Honda MP4-32, w którym Fernando Alonso oraz Stoffel Vandhoorne startują w tym sezonie.

Udostępnij:
Komentarze (5)