Baterię przyszłości w kilka sekund naładujemy na cały tydzień

Naukowcy wciąż usiłują skonstruować baterie przyszłości. Tym razem wykorzystali superkondensatory i grafen, otrzymując ogniwo o błyskawicznym tempie ładowania. Czy można liczyć na upowszechnienie się tej konstrukcji?

Baterię przyszłości w kilka sekund naładujemy na cały tydzień
Jarosław Balcerzak

25.11.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:01

Baterie kilkadziesiąt razy trwalsze

Dobre wiadomości napłynęły od badaczy z Uniwersytetu Centralnej Florydy w USA. Poszukując materiałów na baterię kolejnej generacji naukowcy postanowili wykorzystać superkondensatory, niezwykle pojemne lecz - jak dotąd - zbyt duże gabarytowo źródło energii.

Rezultat jest więcej niż obiecujący: uzyskane w ten sposób ogniwo cechuje żywotność rzędu 30000 cykli bez strat w pojemności i czas pełnego ładowania mierzony w sekundach. Trwałością przewyższą więc baterie Li-Ion co najmniej 20-krotnie.

Obraz

Nowatorska konstrukcja

Zasadniczą zaletą superkondensatorów jest fakt statycznego przechowywania przez nie energii na powierzchni materiału, w przeciwieństwie do reakcji chemicznych zachodzących w typowych bateriach. Konieczne więc było zastosowanie „dwuwymiarowych” powierzchni materiału, który pomieści ogromną ilość elektronów.

W tym celu posłużono się grafenem, który niełatwo połączyć z innymi materiałami używanymi w produkcji superkondensatorów. Skonstruowano więc nanorurki o dużej przewodności elektrycznej, owinięte następnie w metalowe półprzewodniki o grubości kilku atomów. Elektrony w takim układzie błyskawicznie przemieszczają się od rdzenia do powłoki.

Obraz

Długa droga do komercjalizacji

Projekt jest na wczesnym etapie, a naukowcy pracują nad opatentowaniem swojego wynalazku. Ich dzieło ma powierzchnię paznokcia i przypomina cienką warstwę elastycznego metalu. Czy tak właśnie mają być zasilane elastyczne smartfony i wearables przyszłości? Dowiemy się w nadchodzących latach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.