Baterię przyszłości w kilka sekund naładujemy na cały tydzień
Naukowcy wciąż usiłują skonstruować baterie przyszłości. Tym razem wykorzystali superkondensatory i grafen, otrzymując ogniwo o błyskawicznym tempie ładowania. Czy można liczyć na upowszechnienie się tej konstrukcji?
25.11.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:01
Baterie kilkadziesiąt razy trwalsze
Dobre wiadomości napłynęły od badaczy z Uniwersytetu Centralnej Florydy w USA. Poszukując materiałów na baterię kolejnej generacji naukowcy postanowili wykorzystać superkondensatory, niezwykle pojemne lecz - jak dotąd - zbyt duże gabarytowo źródło energii.
Rezultat jest więcej niż obiecujący: uzyskane w ten sposób ogniwo cechuje żywotność rzędu 30000 cykli bez strat w pojemności i czas pełnego ładowania mierzony w sekundach. Trwałością przewyższą więc baterie Li-Ion co najmniej 20-krotnie.
Nowatorska konstrukcja
Zasadniczą zaletą superkondensatorów jest fakt statycznego przechowywania przez nie energii na powierzchni materiału, w przeciwieństwie do reakcji chemicznych zachodzących w typowych bateriach. Konieczne więc było zastosowanie „dwuwymiarowych” powierzchni materiału, który pomieści ogromną ilość elektronów.
W tym celu posłużono się grafenem, który niełatwo połączyć z innymi materiałami używanymi w produkcji superkondensatorów. Skonstruowano więc nanorurki o dużej przewodności elektrycznej, owinięte następnie w metalowe półprzewodniki o grubości kilku atomów. Elektrony w takim układzie błyskawicznie przemieszczają się od rdzenia do powłoki.