Robocop stanie się rzeczywistością? Policja chce wykorzystywać zabójcze roboty
Policja w San Francisco stara się o pozwolenie na użycie śmiercionośnej siły przez swoje roboty. Miałyby one zabijać osoby uznane przez organy ścigania za "stwarzające zagrożenie utraty życia przez obywateli lub oficerów".
Departament Policji w San Francisco złożył petycję do Rady Nadzorczej miasta o pozwolenie na rozmieszczenie robotów do zabijania podejrzanych, których organy ścigania uznają za wystarczające zagrożenie, że "ryzyko utraty życia dla członków społeczeństwa lub funkcjonariuszy jest nieuchronne i przewyższa każdą inną opcję siły dostępną w SFPD".
Zgodnie z raportem Mission Local projekt, który został przygotowany przez SFPD, dąży również do wykluczenia "setek karabinów szturmowych ze swojego inwentarza broni w stylu wojskowym oraz do nieuwzględnienie kosztów personelu w cenie broni".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zabójcze roboty w służbie policji
Jak zauważa Mission Local, propozycja ta spotkała się już ze znacznym sprzeciwem zarówno ze strony zarządu, jak i spoza niego. Nadzorca Aaron Peskin, początkowo odepchnął wymagania dotyczące użycia siły, dodając do petycji, że "roboty nie mogą być wykorzystywane jako użycie siły wobec jakiejkolwiek osoby".
SFPD usunął to sformułowanie w kolejnym projekcie. Trzyosobowa Komisja Regulaminowa, której Peskin przewodniczy, jednogłośnie zatwierdziła ten projekt i przekazała go do głosowania 29 listopada przez całą Radę Nadzorczą. Peskin usprawiedliwił swoją decyzję stwierdzajc, że "mogą zaistnieć scenariusze, w których użycie śmiercionośnej siły będzie jedyną opcją".
Policja utrzymuje obecnie kilkanaście w pełni funkcjonalnych zdalnie sterowanych robotów, które są zwykle wykorzystywane do inspekcji terenu i usuwania bomb. Choć San Francisco nigdy nie zezwoliło wprost na to, by roboty mogły odbierać życie ludziom, śmiercionośna broń autonomiczna (LAW), coraz częściej pojawia się we współczesnych działaniach wojennych.
Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii