Robogąsienica prawie jak żywa [wideo]

Amerykanie nie przestają tworzyć nowych robotów, które są coraz bardziej podobne do swoich zwierzęcych pierwowzorów. Tym razem na zlecenie agencji DARPA powstał robot-gąsienica, który może przyprawić niektórych o gęsią skórkę.

Robogąsienica
Robogąsienica
Grzegorz Nowak

Amerykanie nie przestają tworzyć nowych robotów, które są coraz bardziej podobne do swoich zwierzęcych pierwowzorów. Tym razem na zlecenie agencji DARPA powstał robot-gąsienica, który może przyprawić niektórych o gęsią skórkę.

DARPA już zdążyła nas przyzwyczaić do prób tworzenia robotów, których wygląd i rozwiązania konstrukcyjne przypominają te znane z naturalnego środowiska. Widzieliśmy już chociażby projekt robotycznego geparda szybszego od człowieka oraz kolibra z wbudowaną kamerą. Takie podobieństwo ma nie tylko ułatwić konstrukcje, ale w przyszłości pozwolić na wykorzystanie robotów w terenie, gdzie będą mogły się z łatwością wtopić w przyrodę.

Tym razem jedna z firm realizujących projekt z pieniędzy DARPA wzorowała się na gąsienicy, która w razie zagrożenia niesamowicie szybko ucieka. Owad skręca swoje ciało w coś, co przypomina oponę, dzięki czemu może z łatwością uciec od źródła zagrożenia.

Konstruktorom udało się stworzyć robota, który będzie potrafił robić to samo. Zbudowana z silikonowych segmentów robogąsienica potrafi zareagować w czasie krótszym niż 250 milisekund od wykrycia niebezpieczeństwa. Efekt nie różni się wiele od tego znanego z natury.

Z każdą taką prezentacją jestem coraz bardziej przekonany, że w przyszłości mucha latająca po pokoju może się okazać skomplikowanym szpiegowskim robotem. I w sumie nie jest to najciekawsza perspektywa. Poniżej możecie obejrzeć krótkie prezentacje działającego robota.

Rolling caterpillar 1

Rolling caterpillar 2

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.