Robot zaszczepi bez pomocy człowieka i bez igły

Robot zaszczepi bez pomocy człowieka i bez igły
09.11.2021 13:37
Robot Cobi szczepi człowieka
Robot Cobi szczepi człowieka
Źródło zdjęć: © © Cobionix / YouTube
Marcin Hołowacz
Marcin Hołowacz

Cobionix pracuje nad imponującym robotem, który potrafi wykonywać wiele różnych czynności. Świetnym przykładem jest możliwość zaszczepienia człowieka, a jakby tego było mało, robot zrobi to bez igły.

Cobionix to firma, która została wydzielona z Uniwersytetu w Waterloo. Opracowano w niej robota o nazwie Cobi, którego główną zaletą jest bardzo duży stopień elastyczności w zakresie wykonywanych zadań. Oznacza to tyle, że Cobi może być wykorzystywany do różnych rzeczy, a warunkiem jest odpowiednio dostosowane oprogramowanie oraz specjalistyczne narzędzia.

Szczepionka bez igły, prosto od robota Cobi

Twórcy postanowili zademonstrować przykład możliwości swojego robota, więc sięgnęli po niezwykle aktualny temat. W teorii wystarczy się zarejestrować na wizytę i udać w miejsce, w którym stacjonuje jeden z robotów. Następnie należy okazać odpowiednie dokumenty (specjalna kamera je wychwyci) i cierpliwie zaczekać.

Robot wykorzysta między innymi czujniki głębi i stworzy trójwymiarowy obraz, który pozwoli mu zrozumieć nasze położenie. Zaawansowane algorytmy dokonają wyboru optymalnego miejsca do zaszczepienia i co ciekawe, będzie to w technologii bezigłowej – wysokociśnieniowy strumień, mogący się przedostać przez niezwykle mały otwór w naszej skórze.

World's First Autonomous Robotic Injection

Jedną z zalet takiego rozwiązania z pewnością jest wykonywanie szczepień w miejscach, w których brakuje wykwalifikowanego personelu lub na przykład jest go za mało. Ponadto brak konieczności wykorzystywania igły może być zaletą dla niektórych osób, które odczuwają przed tym strach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)