Robot zaszczepi bez pomocy człowieka i bez igły

Robot zaszczepi bez pomocy człowieka i bez igły

Robot Cobi szczepi człowieka
Robot Cobi szczepi człowieka
Źródło zdjęć: © © Cobionix / YouTube
Marcin Hołowacz
09.11.2021 13:37, aktualizacja: 08.03.2022 13:02

Cobionix pracuje nad imponującym robotem, który potrafi wykonywać wiele różnych czynności. Świetnym przykładem jest możliwość zaszczepienia człowieka, a jakby tego było mało, robot zrobi to bez igły.

Cobionix to firma, która została wydzielona z Uniwersytetu w Waterloo. Opracowano w niej robota o nazwie Cobi, którego główną zaletą jest bardzo duży stopień elastyczności w zakresie wykonywanych zadań. Oznacza to tyle, że Cobi może być wykorzystywany do różnych rzeczy, a warunkiem jest odpowiednio dostosowane oprogramowanie oraz specjalistyczne narzędzia.

Szczepionka bez igły, prosto od robota Cobi

Twórcy postanowili zademonstrować przykład możliwości swojego robota, więc sięgnęli po niezwykle aktualny temat. W teorii wystarczy się zarejestrować na wizytę i udać w miejsce, w którym stacjonuje jeden z robotów. Następnie należy okazać odpowiednie dokumenty (specjalna kamera je wychwyci) i cierpliwie zaczekać.

Robot wykorzysta między innymi czujniki głębi i stworzy trójwymiarowy obraz, który pozwoli mu zrozumieć nasze położenie. Zaawansowane algorytmy dokonają wyboru optymalnego miejsca do zaszczepienia i co ciekawe, będzie to w technologii bezigłowej – wysokociśnieniowy strumień, mogący się przedostać przez niezwykle mały otwór w naszej skórze.

World's First Autonomous Robotic Injection

Jedną z zalet takiego rozwiązania z pewnością jest wykonywanie szczepień w miejscach, w których brakuje wykwalifikowanego personelu lub na przykład jest go za mało. Ponadto brak konieczności wykorzystywania igły może być zaletą dla niektórych osób, które odczuwają przed tym strach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)