Roboty mogą zbierać owoce. Są w tym lepsze od rolników

Jak usprawnić rolnictwo, by było tańsze i efektywniejsze? Takiego zadania podjął się założony w Izraelu w 2017 roku startup Tevel Aerobotics - kluczem okazały się roboty wspomagane przez sztuczną inteligencję, które mogą wspomagają człowieka w zbiorze owoców.

Latające autonomiczne roboty zbierające jabłka w sadach Unifrutti w Linares w Chile
Latające autonomiczne roboty zbierające jabłka w sadach Unifrutti w Linares w Chile
Źródło zdjęć: © Tevel Aerobotics Technologies
oprac. PMB

01.07.2023 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Startup opracował autonomiczne roboty wspomagane sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, która, dzięki analizie obrazu z kamer umieszczonych na dronach, potrafi odróżnić owoce od innych znajdujących się na drzewach obiektów i wybrać tylko te owoce, które odpowiadają określonym przez sadownika kryteriom: kształtowi, kolorowi i rozmiarowi.

Tevel Aerobotics podkreśla, że jego drony mogą pracować przez całą dobę, zbierając owoce za pomocą przyssawek, podczas gdy rolnik może monitorować w czasie rzeczywistym postęp w zbiorach. Taka metoda pozwala obniżyć koszty pracy, ograniczając straty niezebranych owoców, a przy tym też zbierać owoce lepsze jakości.

Latające roboty wyposażone są w przewody łączące je z pojazdem, które służą im zarówno jako źródło energii, jak i miejsce magazynowania zebranych plonów. Cały system składa się z 8 autonomicznych robotów zamontowanych na naziemnej platformie żniwnej opracowanej przez Darwin Harvesting Group.

Jednym z pierwszych miejsc, gdzie wykorzystano roboty jest farma owocowa w Linares w Chile. Roboty zostały wdrożone w sadach jabłoniowych Unifrutti Chile i umożliwiają zbieranie jabłek od marca do maja z do tej pory nieosiągalną efektywnością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rynek robotów rolniczych będzie się rozwijać

Eksperci zwracają uwagę, że roboty rolnicze zazwyczaj pracują na polach uprawnych w regionach wiejskich z ograniczonym dostępem do infrastruktury, trudnym terenem i nieprzewidywalną pogodą, co stawia przed konstruktorami takich urządzeń szereg wyzwań technicznych.

Jednocześnie przemysł rolniczy jest branżą o niskiej marży, więc wysokie koszty robotów rolniczych mogą stanowić barierę dla wprowadzenia ich na rynek.

Niemniej szacuje się, że globalny rynek robotyki rolniczej będzie wart 6,7 miliardów dolarów do 2032 roku.

Paweł Maziarz, dziennikarz gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.