Roboty same się... przytulają? [wideo]

Naukowcy z Federal Institute of Technology w Zurychu opracowali właśnie projekt autonomicznych robotów, które bez trudu samodzielnie łączą się w większe konstrukcje. Konstrukcja zbudowana z kilku pojazdów potrafi nie tylko jeździć, ale również... latać.

Robotymini
Robotymini
Paweł Żmuda

Naukowcy z Federal Institute of Technology w Zurychu opracowali właśnie projekt autonomicznych robotów, które bez trudu samodzielnie łączą się w większe konstrukcje. Konstrukcja zbudowana z kilku pojazdów potrafi nie tylko jeździć, ale również... latać.

Specjaliści twierdzą, że podobny sprzęt może zostać wykorzystany w warunkach wojny. Latające roboty mogłyby być całkowicie niezniszczalne. Nie tylko łączenie konstrukcji nie wymaga ingerencji człowieka. Sprzęt potrafi się również samodzielnie rozdzielić. W razie ataku, latająca konstrukcja mogłaby szybko zostać rozproszona, a po bezpiecznym lądowaniu - znów złączona w całość. Niestety, to tylko wizja przyszłości.

The Distributed Flight Array

Obecnie sprzęt jest raczej narzędziem edukacyjnym, ukazujących różne systemy kontroli, a nie maszyną wojenną. Roboty szybko adaptują się do zmieniających się warunków lotu. Oprogramowanie zarządzające każdym z nich wie, czy konstrukcja przechyla się w prawo, czy w lewo, dzięki temu, roboty samodzielnie sterują swoim napędem tak, by zachować odpowiedni poziom lotu. Teoretycznie, konstrukcja może składać się z nieograniczonej liczby modułów.

Technologia opracowana przez naukowców z Zurychu jest naprawdę imponująca. Poza robotami, które łączą się w moduły, opracowano także sprzęt który... tańczy :)

Dance Together!

Ciekawe co z tego wyjdzie w przyszłości...

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.