Rosyjski Sojuz rozpoczyna życie europejskiego systemu Galileo [wideo]

Amerykanie mają system satelitów odpowiedzialnych za nawigację GPS, Rosja rozwija system GLONASS, a co z resztą świata? Dzięki rakiecie Sojuz europejski, cywilny system nawigacji satelitarnej zaczyna stawać się rzeczywistością.

Fot. spaceref.com
Fot. spaceref.com
Paweł Żmuda

21.10.2011 | aktual.: 11.03.2022 10:03

Amerykanie mają system satelitów odpowiedzialnych za nawigację GPS, Rosja rozwija system GLONASS, a co z resztą świata? Dzięki rakiecie Sojuz europejski, cywilny system nawigacji satelitarnej zaczyna stawać się rzeczywistością.

Rakieta Sojuz wystartowała dziś z kosmodromu zlokalizowanego w miejscowości Kourou w Gujanie Francuskiej. Na orbitę poleciały dwa pierwsze satelity IOV (In-Orbit Validation), które będą częścią systemu Galileo. Start planowany był już na wczoraj, jednak ze względów technicznych zdecydowano, by go przełożyć.

Czy wyniesienie satelitów Galilego to wielki krok w historii ludzkości? Niestety - jeszcze nie. Na start europejskiego konkurenta nawigacji GPS będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. W zeszłym roku Komisja Europejska prognozowała, że system ruszy w 2017 lub 2018 roku. Ostateczny start planowany jest jednak na 2020 rok. Popatrzmy na krótkie wideo prezentujące start Sojuza.

Teotronica – nienagannie ubrany robot artysta[/blo-link-inner]

W skład systemu Galileo wejdzie 27 satelitów, dzięki którym możliwe będzie ustalenie pozycji z dokładnością do jednego metra. Pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: space-travel

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.