Czy rosyjska nawigacja satelitarna GLONASS zdetronizuje system GPS?
Synonimem globalnej nawigacji satelitarnej jest amerykański system GPS. Mało kto wie, że GPS nie jest jedyny. Jego odpowiednik stanowi sięgający czasów Związku Radzieckiego system GLONASS. Jak działa rosyjska nawigacja i kiedy będziemy mogli z niej skorzystać?
Co to jest GPS?
GPS (z ang. Global Positioning System) to system nawigacji satelitarnej obejmujący swoim działaniem całą kulę ziemską. Został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. System składa się z trzech segmentów:
- Kosmiczny - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej
- Naziemny - stacje kontrolne na Ziemi
- Użytkownika - odbiorniki sygnałów
Głównym celem systemu jest dostarczenie użytkownikom wszelkich informacji na temat ich aktualnego położenia oraz ułatwienie nawigacji po terenie.
Synonimem globalnej nawigacji satelitarnej jest amerykański system GPS. Mało kto wie, że GPS nie jest jedyny. Jego odpowiednik stanowi sięgający czasów Związku Radzieckiego system GLONASS. Jak działa rosyjska nawigacja i kiedy będziemy mogli z niej skorzystać?
System GLONASS (Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema) miał być odpowiedzią na GPS (Global Positioning System). Plany okazały się jednak zbyt ambitne jak na możliwości radzieckiego przemysłu i nauki.
Wprawdzie pierwszy satelita znalazł się na orbicie już w 1982 roku, czyli 3 lata po pierwszym satelicie GPS, jednak kolejne lata zwiększały dystans dzielący oba systemy. W 1984 roku w pełni operacyjny system GPS, obejmujący swoim zasięgiem niemal cały zakładany przy jego projektowaniu obszar, został udostępniony cywilom.
GLONASS, mimo mijających lat, wciąż nie może doczekać się pełnej operacyjności. Uzyskał ją na krótko w 1996 roku, jednak komplet niezbędnych do globalnego działania systemu satelitów udało się utrzymać jedynie przez 40 dni.
Russian Glonass satellite system 2010 - Russian GPS
Choć pierwszy komercyjny odbiornik GLONASS, odbierający również sygnał GPS, powstał jeszcze w 1996 roku, rosyjski system zaczął cieszyć się większym zainteresowaniem producentów sprzętu dopiero w ostatnich latach.
Zbiegło się to w czasie z jego intensywną modernizacją. Obecna, trzecia wersja o nazwie GLONASS-K składa się z ulepszonych, bardziej niezawodnych satelitów. Do zapewnienie pokrycia niemal całej powierzchni planety wystarczą 24 obiekty tego typu. Obecnie – nie licząc satelitów rezerwowych i poddawanych konserwacji - pracuje 23.
Satelity mają poruszać się po trzech orbitach w taki sposób, aby z dowolnego punktu na Ziemi z prawdopodobieństwem 99 proc. „widocznych” było co najmniej 5 z nich.
Już niedługo będziemy mogli skorzystać z systemu dzięki smartfonom oferującym zarówno nawigację GPS, jak i GLONASS. Pierwsze urządzenie tego typu to MTS 945 firmy ZTE z chipsetem Qualcomm Snapdragon MSM7x30.
Urządzenia korzystające jednocześnie z obu systemów będą miały do dyspozycji w sumie 55 satelitów, co daje nadzieję na jeszcze lepszą precyzję pomiarów i brak problemu z odnalezieniem sygnału.
Warto pamiętać, że poza systemami GPS i GLONASS istnieją również inne. System nawigacyjny o nazwie Galileo planuje uruchomić Europejska Agencja Kosmiczna. Nad podobnym systemem pracują Chińczycy w ramach projektu Compass a własną, lokalną nawigację satelitarną tworzą też Indie.
Źródło: PC Mag