Rower bez kół. Nie tylko istnieje, ale nawet jeździ

Ukraiński inżynier znany z YouTube’a stworzył rower bez kół. Czy działa? Absolutnie tak. Ale czy ma sens? Absolutnie nie. Jeśli jednak uwielbiasz internetowe absurdy, to ten powinien przypaść ci do gustu.

Rower bez kół
Rower bez kół
Źródło zdjęć: © YouTube | The Q
Wojciech Kulik

26.07.2023 | aktual.: 10.09.2024 11:01

Sergiej Gordiejew z kanału The Q słynie z niemałych umiejętności konstruktorskich i zdającej się nie mieć granic kreatywności. Po tym jak pokazał światu rower z kwadratowymi kołami, postanowił pójść o krok dalej i zastanowić się nad tym, czy da się stworzyć rower, który w ogóle nie ma kół, a jeździ. Odpowiedź brzmi: da się. I Sergiej go stworzył.

Rower bez kół

Gordiejew wziął zwykły rower i wymontował z niego koła. Zastąpił je systemem gąsienicowym, podobnym nieco do tego, z jakim mamy do czynienia w czołgach i ciężkim sprzęcie budowlanym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W efekcie powstał rower, który rzeczywiście nie ma kół, a jeździ. Jazda próbna pokazała, że rower jest wolny i głośny, ale rzeczywiście da się nim poruszać. Przynajmniej po płaskiej, równej nawierzchni. No i tak długo, jak nie zamierza się skręcać.

Jednak można odkryć koło na nowo. Tylko po co?

Tradycyjnych rowerów konstrukcja The Q w żaden sposób nie będzie w stanie zastąpić, ale nigdy też nie miała tego robić. Nie chodzi tu o praktyczne zastosowanie, a co najwyżej o danie wyrazu swojej kreatywności.

Za podsumowanie zaś najlepiej posłuży chyba najpopularniejszy komentarz pod filmem w serwisie YouTube: "nareszcie ktoś stworzył środek transportu, który jest tak szybki jak chodzenie, ale wymaga dziesięciokrotnie większego wysiłku". Sam autor nie jest zresztą nieświadomy tego, jak bezsensowny jest to projekt. Po co więc go stworzył. "Ot, dla zabawy" – wyjaśnił w opisie filmu.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.