Rower: jaki typ wybrać dla siebie?

Wbrew pozorom nie jest tak, że "rower to rower", ma mieć dwa koła i jechać. Oczywiście, pojedziemy na (prawie) każdym, ale przejażdżka po lesie na cieniutkich oponach do przyjemnych należeć raczej nie będzie. Zanim więc wyjdziemy ze sklepu z nowo nabytym sprzętem, powinniśmy zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie:

Rower: jaki typ wybrać dla siebie?
Kira Czarczyńska

Jak, gdzie i ile zamierzam jeździć?

Wbrew pozorom nie jest tak, że "rower to rower", ma mieć dwa koła i jechać. Oczywiście, pojedziemy na (prawie) każdym, ale przejażdżka po lesie na cieniutkich oponach do przyjemnych należeć raczej nie będzie. Zanim więc wyjdziemy ze sklepu z nowo nabytym sprzętem, powinniśmy zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie:

Jak, gdzie i ile zamierzam jeździć?

W zależności od tego czy planujesz swojego roweru codziennie używać w mieście, jeździć nim na dłuższe wycieczki po okolicy, czy też wyciągać tylko po to, żeby dojechać na polankę i urządzić piknik - masz do dyspozycji różne, dostosowane specjalnie do tych zadań, pojazdy.

Rower miejski

Jego cechy charakterystyczne to:

  • wysoko umieszczona kierownica, zapewniająca bardziej pionową pozycję w czasie jazdy, ułatwiająca przez to obserwację otoczenia (istotną na ulicach);
  • solidne błotniki oraz osłona łańcucha;
  • zamontowane oświetlenie, światła odblaskowe, dzwonek, często też lusterko wsteczne;
  • mniejsza niż w innych typach rowerów liczba przerzutek (do spokojnej jazdy w mieście nie są one zwykle aż tak potrzebne);
  • szerokie i miękkie siodełko;
  • kosze, bagażniki, miejsce na doczepienie kuferka, itp.

Taki rower z założenia dobrze nadaje się do jazdy po mieście, ale bądźmy szczerzy, biorąc pod uwagę warunki jazdy w naszym kraju, może okazać się mało użyteczny. Nieszczególnie też nadaje się na, zwłaszcza dłuższe, wycieczki za miasto.

Rower szosowy

Charakterystyczne cechy tych rowerów:

  • duże koła z wąskimi oponami;
  • wygięta w kształcie \baranich rogów\ kierownica;
  • ustawienie siodełka i kierownicy powoduje mocno wygiętą postawę podczas jazdy;
  • mniejsza liczba przełożeń niż w rowerach przeznaczonych do jazdy \w terenie;
  • pozwala osiągać nawet znaczne prędkości.

Przeznaczony jest do jazdy wyłącznie po dobrych jakościowo, gładkich drogach - np. asfaltowych. Jest świetny do przemierzania dużych odległości ze sporą prędkością. Ma jednak lekką, "delikatną" ramę, nie nadającą się za bardzo do przewożenia cięższego bagażu. Przejazd takim rowerem po lesie, piasku, nierównej nawierzchni, jest często niemal niemożliwy.

Trekking

Rowery trekkingowe charakteryzują się:

  • dużymi kołami, jednak ze znacznie grubszym niż w szosówkach ogumieniem;
  • brak resorowania bądź amortyzowany widelec o małym skoku;
  • szeroki zakres przełożeń;
  • wygodną dla użytkownika pozycją jazdy.

Trekkingi można określić jako mix szosówek i rowerów górskich. Dzięki temu są w miarę uniwersalne - można się nimi poruszać dość sprawnie zarówno po drogach asfaltowych, jak też i po umiarkowanie trudnym terenie poza miastem. Stworzony został w zasadzie do turystyki - przemieścimy się nim swobodnie w mieście, w drodze na piknik, na nierównej leśnej drodze, doczepimy sakwy z bagażem - toteż dla większości osób kupujących pierwszy rower okaże się zapewne najlepszym wyborem.

Ma też jednak oczywiście wady ("jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego") - nie jest w pełni dostosowany do konkretnych warunków, więc ani na szosie szybko nie pojedzie, ani też nie da komfortu w trudnym, np. piaszczystym, terenie.

Rower górski

Cechy charakterystyczne:

  • niezbyt duże koła, za to z szerokimi oponami i solidnym bieżnikiem;
  • duża liczba przełożeń umożliwiają jazdę w różnorodnym terenie;
  • amortyzacja, często i przedniego i tylnego koła;
  • solidna, ale w miarę lekka konstrukcja ramy;
  • mocne hamulce.

Rowery górskie przeznaczone są typowo do jazdy w trudnym terenie - po nierównych leśnych drogach, polach, piasku. Dla większości "niedzielnych rowerzystów" mogą okazać się niezbyt wygodne, nie nadają się też zbytnio do jazdy miejskiej czy szosowej. Przemieszczamy się nimi stosunkowo wolno, bo też i nie do wyścigów po drogach zostały stworzone - względnie małe i szerokie koła absolutnie temu nie sprzyjają.

Jaki typ roweru wybrać?

Ok, na początek dopowiem, zanim rozpęta się piekło: tak, zdaję sobie sprawę z tego, że ta lista NIE wyczerpuje różnych typów rowerów. Zwróćcie jednak uwagę na fakt, że poradnik ma być dla osób początkujących i te kategorie w zupełności im wystarczą - BMX-y, Enduro czy inne downhille naprawdę nie są im do niczego na starcie potrzebne...

Wracając zaś do tematu: na podstawie tych dość ogólnych opisów można już mniej więcej ocenić, jakiego rodzaju roweru potrzebujemy. Najbardziej uniwersalne są trekkingi i w zasadzie można by stwierdzić, że dla przeciętnego "niedzielnego rowerzysty" okażą się najsensowniejszym wyborem. Zwłaszcza, że można je w pewnym zakresie modyfikować i dostosować nieco bardziej do tego, gdzie faktycznie się nimi poruszamy.

Ostateczny wybór zawsze jednak powinien być poparty konsultacją z kimś, kto nie tylko zna się na rowerach, ale również potrafi dobrać odpowiedni typ i rozmiar do konkretnej osoby. To też jest zaleta kupowania w wyspecjalizowanych sklepach - takie podpowiedzi otrzyma się zazwyczaj od razu na miejscu.

Co koniecznie trzeba jeszcze do roweru dokupić, a co po prostu warto? - o tym następnym razem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.