Rusza renowacja cudem ocalałych organów z katedry Notre Dame. Potrwa 4 lata
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, do którego doszło 15 kwietnia 2019 roku, wyrządził wiele szkód w zabytkowej budowli. Cudem ocalały organy, które w poniedziałek zaczęto demontować, aby poddać je renowacji. Prace potrwają 4 lata. Organy mają być gotowe w 5. rocznicę pożaru.
04.08.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:45
Na skutek pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame doszło m.in. do całkowitego spalenia dachu świątyni i zawalenia XIX-wiecznej iglicy. Naruszone został również fragmenty kamiennego sklepienia w nawie głównej. Udało się jednak ocalić cenniejsze zabytki, w tym koronę cierniową, będącą jedną z ważniejszych, chrześcijańskich relikwii. Płomienie oszczędziły również zabytkowe organy.
Organy cudem ocalały z pożaru
- To absolutny cud, że przetrwały. Organy te są ogromne i wyglądają na niezniszczalne, ale w rzeczywistości są bardzo delikatne - powiedział Olivier Latry, jeden z oficjalnych organistów Notre Dame w rozgłośni Europe 1.
Renowacja potrwa 4 lata
Instrument muzyczny wymaga jednak renowacji. Został pokryty bardzo dużą ilością sadzy i pyłu ołowianego. Uszkodziła go również wilgoć. Prace zakładają m.in. demontaż ośmiu tysięcy piszczałek, pięciu klawiatur oraz ponad 100 pokręteł i przycisków. Potrwają do końca roku. Po ich zakończeniu ruszy przetarg na renowację instrumentu.
Według wstępnych planów działania związane z demontażem, renowacją i ponownym montażem organów mają się zakończyć do 2024 roku. W 5. rocznicę pożaru o godzinie 16.30 instrument ma być gotowy, a organista zagra na nim "Te Deum", czyli hymn dziękczynny, którego autorstwo przypisuje się biskupowi Nicetasowi z Ramezjany.