Samodzielne kotły na gaz zakazane. UE wprowadza surowe przepisy
Do 2030 roku samodzielne kotły na gaz płynny będą montowane tylko w nowych budynkach, a w modernizowanych do 2040 roku, jak podaje serwis biznes.interia.pl.
Podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, Polska musi wdrożyć dyrektywę budynkową. Przyjęte przepisy wymuszą przeprowadzenie remontów z zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań.
Zmiany w ogrzewaniu gazem
Zmiany regulacji wpłyną także na zasady ogrzewania za pomocą gazu.
"Kotły na gaz płynny mogą być montowane w nowych budynkach do 2030 roku, a w remontowanych do 2040 roku. Po tych terminach będą mogły być instalowane tylko w systemach hybrydowych, które łączą się z odnawialnymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła" - informuje serwis biznes.interia.pl.
Od 2025 roku przestanie być możliwe uzyskiwanie dotacji na zakup kotłów gazowych. Od 2030 roku takie urządzenia będą wycofane z nowych nieruchomości, a do 2040 roku kraje UE będą musiały całkowicie zrezygnować z kotłów na paliwa kopalne, w tym gazowe i węglowe.
Bez certyfikatu ani rusz
Certyfikat emisyjności budynków (inaczej certyfikat energetyczny lub świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa efektywność energetyczną budynku lub jego części. Certyfikat ten przedstawia, ile energii jest zużywane na cele ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Jest to swoisty "paszport energetyczny" budynku, który informuje o jego zapotrzebowaniu na energię oraz kosztach eksploatacji związanych z zużyciem energii.
Świadectwo zawiera między innymi takie informacje jak:
- Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną i końcową.
- Wskaźnik emisji CO2.
- Wskaźnik energii odnawialnej.
- Klasa energetyczna budynku.
Certyfikaty te pomagają nabywcom lub najemcom lepiej ocenić przyszłe koszty użytkowania budynku oraz jego wpływ na środowisko.
Dyrektywa budynkowa. Najważniejsze szczegóły
Zgodnie z planami, budynki mieszkalne w UE mają zmniejszyć średnie zużycie energii o 16 proc. do 2030 roku i o 20-22 proc. do 2035 roku. Wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne od 2030 roku, a nowe budynki użyteczności publicznej od 2028 roku.
Dyrektywa budynkowa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta już w marcu. W całej Europie rozpoczną się masowe remonty mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. Celem nowych przepisów jest redukcja zużycia energii oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.