Samsung i Gatesowie pokazali toaletę przyszłości. Spali odchody na popiół
Samsung wraz z Fundacją Billa i Melindy Gatesów opracował "wymyśloną na nowo toaletę", która zabija patogeny i bezpiecznie pozbywa się ludzkich odpadów.
Samsung poinformował o zakończeniu prac nad projektem realizowanym wspólnie z Fundacją Billa i Melindy Gatesów w ramach konkursu "Reinvent the Toilet Challenge". Efektem podjętych działań jest prototyp bezpiecznej, przeznaczonej do użytku domowego, toalety przyszłości, która poddaje recyklingowi i bezpiecznie pozbywa się ludzkich odchodów.
Rozpoczęte w 2011 roku wyzwanie fundacji, miało na celu opracowanie opłacalnych toalet, które mogą zapewnić integracyjne usługi sanitarne bez konieczności stosowania systemów oczyszczania ścieków. Zastosowane technologie mają sprawić, że toalety będą działać wydajniej, a ich użytkowanie będzie bezpieczniejsze oraz bardziej ekologiczne.
Samsung Advanced Institute of Technology, czyli jednostka badawczo-rozwojowa firmy, współpracowała z Fundacją Billa i Melindy Gates od 2019 roku. Instytut niedawno zakończył rozwój podstawowych technologii i wykonał prototyp toalety, który przeszedł już testy użytkowników. Wydajna energetycznie toaleta ma możliwość oczyszczania ścieków, a jej parametry odpowiadają wymaganiom określonym przez Fundację Gatesów.
Według południowokoreańskiego giganta technologicznego toaleta przeznaczona do użytku domowego, która spełnia wymagania fundacji, jest wyposażona w technologie obróbki cieplnej i oczyszczania biologicznego w celu zabijania patogenów z ludzkich odchodów, a uwolniony materiał jest bezpieczny dla środowiska. System umożliwia także pełen recykling oczyszczanej w nim wody.
Oczyszczona woda może być w pełni poddana recyklingowi, podczas gdy odchody stałe są odwadniane, suszone i spalane na popiół. Natomiast odpady płynne są poddawana procesowi oczyszczania biologicznego. Samsung wskazał, że domowa toaleta przyszłości jest gotowa do fazy komercjalizacji. Firma planuje także zaoferować za darmo licencje patentów związanych z toaletą krajom rozwijającym.
Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii