Samsung Notebook 9 Pro: konwertowalne laptopy z rysikiem S Pen

Swoje doświadczenie na rynku smartfonów i tabletów Samsung przenosi do segmentu laptopów. Oba nowe modele otrzymały dotykowy ekran, zawiasy 360˚ i rysik znany dotąd z Galaxy Tab S3. Z jakich podzespołów korzystają?

Samsung Notebook 9 Pro: konwertowalne laptopy z rysikiem S Pen
Jarosław Balcerzak

26.06.2017 | aktual.: 09.03.2022 11:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niewielkie gabaryty i sporo złącz

Ambicje Samsunga w segmencie laptopów nie słabną, co potwierdza wciąż obecna na rynku seria Notebook 9. W ostatniej odsłonie, sprzed niemal pół roku, oferowała ona klasyczną, a przy tym smukłą konstrukcję, 13- lub 15-calowy ekran, wydajne podzespoły i spory zestaw złącz. Tymczasem nowa odsłona wersji Notebook 9 Pro prezentuje się jeszcze atrakcyjniej.

Zaprezentowane na targach Computex laptopy to ponownie modele o matrycach 13.3” i 15.0”, jednak tym razem wyposażone w zawiasy 360˚. Gabaryty wciąż stanowią ich silną stronę: mniejszy z nich ma wymiary 310,2 × 217 × 16 mm i waży 1320 gramów, natomiast większy to już 347,3 × 239 × 17 mm i 1720 gramów.

Oba Notebooki Pro będą dostępne w kolorze srebrnym (Titan Silver) i z tym samym kompletem złącz: dwoma USB 3.0, USB-C, HDMI, 4-polowym jackiem oraz czytnikiem kart microSD. Uwagę zwraca również sporych rozmiarów touchpad oraz podświetlana klawiatura o skoku 1,5 mm. Systemem operacyjnym obu urządzeń jest Windows 10 Home.

Samsung Notebook 9 Pro
Samsung Notebook 9 Pro

Wsparcie rysika, Windows Ink i Air Command

Nowe laptopy Samsunga korzystają z 2-rdzeniowego i 4-wątkowego procesora Intela, i7-7500U (Kaby Lake) o taktowaniu od 2,7 do 3,5 GHz. Wspiera je 8 GB (13.3”) lub 16 GB (15”) pamięci RAM DDR4, a dane trafiają na dysk SSD o pojemności 256 GB. Karta graficzna w 13-calowym modelu to zintegrowana HD Graphics 620, natomiast w 15-calowym Radeon 540 Graphics z 2 GB GDDR5.

Obie dotykowe matryce wyświetlają rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli i oferują 178˚ kąty widzenia. Precyzyjne notatki i rysunki zapewnia chowany we froncie obudowy rysik S Pen o końcówce 0,7 mm, 4000 punktów nacisku oraz wykrywaniem nachylenia względem ekranu. Wspiera on także oprogramowanie Windows Ink oraz Air Command.

Do laptopów trafiło także dwuzakresowe WiFi z bluetooth 4.1, mikrofon i kamera 720p z IR (zgodna z Windows Hello). Dźwięk odtwarzają dwa stereofoniczne głośniki o łącznej mocy 3 W, natomiast energię zapewnia bateria o pojemności 54 Wh. Dzięki wykorzystaniu złącza USB-C nie zabrakło także wsparcia dla technologii szybkiego ładowania.

Samsung ATIV Book 9 Pro czyli ubiegłoroczna wersja, jeszcze z Intelem Skylake
Samsung ATIV Book 9 Pro czyli ubiegłoroczna wersja, jeszcze z Intelem Skylake

Zenbook Flip - konwertowalny laptop Asusa:

Dość sztywna i niepełna specyfikacja

Nowości Samsunga jako lekkie i poręczne laptopy na co dzień zapowiadają się naprawdę atrakcyjnie. 16-17 mm grubości, spory zestaw złącz, nowoczesne podzespoły oraz szerokie możliwości wykorzystania rysika na ekranie mogą przekonać wiele kreatywnych osób poszukujących mobilnego narzędzia pracy i rozrywki.

Wątpliwości można mieć dopiero w kwestii szczegółów, takich jak m.in. mało elastyczna specyfikacja. Ilość pamięci RAM (lutowanej do płyty głównej) oraz pojemność dysku na stałe przypisano do modeli, tymczasem nie brakuje użytkowników oczekujących większych modułów bądź nośników.

Zastanawiać może także matryca, a dokładnie jej nieznany typ, kontrast, jasność czy zakres barw. Jako narzędzie dla kreatywnych rysowników, Samsungi Notebook 9 Pro powinny w sposób czytelny o takich parametrach informować. Niewykluczone, że już wkrótce dowiemy się więcej, w tym również cen oraz spodziewanej daty premiery.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.