Samsung RF511 - mistrz opłacalności? [test cz. 1]
Laptopy Samsung RF511 cieszą się dużą popularnością m.in. ze względu na bardzo korzystny stosunek wydajności do ceny. Co jeszcze oprócz mocnej specyfikacji składa się na sukces rynkowy tego laptopa? A może nie jest on wcale taki idealny? Czas na test!
05.10.2011 | aktual.: 11.03.2022 10:38
Laptopy Samsung RF511 cieszą się dużą popularnością m.in. ze względu na bardzo korzystny stosunek wydajności do ceny. Co jeszcze oprócz mocnej specyfikacji składa się na sukces rynkowy tego laptopa? A może nie jest on wcale taki idealny? Czas na test!
Specyfikacja techniczna
Dostarczony do naszej redakcji Samsung RF511-S04PL legitymuje się niemal najwyższą dostępną dla serii RF511 konfiguracją, jaka pojawiła się na polskim rynku:
- Intel HD Graphics 3000,
- Nvidia GeForce GT 540M (1 GB DDR3);
[*]złącza:
- 2 x USB 3.0,
- 2 x USB 2.0,
- 1 x HDMI,
- 1 VGA,
- 1 x LAN,
- 1 x Kensington Lock,
- 1 x wyjście audio,
- 1 x wejście audio;
[*]łączność:
- LAN 1 Gbit,
- WLAN 802.11b/g/n,
- Bluetooth 3.0 + HS;
[*]inne:
- nagrywarka DVD+/-R/RW,
- kamerka o rozdzielczości 1,3-megapiksela,
- uniwersalny czytnik kart pamięci;
[*]akumulator: 6-komorowy, 48 Wh;
[*]OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit.
[/list]
Za notebooka Samsung RF511-S04PL trzeba w tej chwili zapłacić około 2750 zł. Nie wydaje się to wygórowana cena za komputer przenośny o takiej specyfikacji. Jest to zatem jeden z ciekawszych, multimedialnych laptopów do 3000 zł.
Warto również rzucić okiem na test zdecydowanie tańszego Samsunga RC520-S05PL, który powinien zadowolić nieco mniej wymagających użytkowników:
Zobacz także
Wygląd, obudowa i jakość wykonania
Brudzące się w zawrotnym tempie wieko cechuje się ponadprzeciętną sztywnością, ustępując nieznacznie tylko pod silnym naciskiem. Na szczęście ramka wokół ekranu została pokryta ziarnistą fakturą, która nieźle maskuje odciski palców. Panel LCD jest osadzony na dwóch solidnych zawiasach, które stawiają duży opór. Nawet silne wstrząsy nie są w stanie zmienić położenia ekranu.
Sporadycznie można zaobserwować niewielkie chybotanie wyświetlacza, jednak wynika ono raczej ze sprężystości użytych do konstrukcji materiałów niż słabości zawiasów. Po obróceniu laptopa Samsung RF511 między korpusem a pokrywą tworzy się kilkumilimetrowa szczelina. Ekran można odchylić maksymalnie o 130 stopni, co jest zakresem wystarczającym.
Solidności wykonania jednostki zasadniczej nie można praktycznie nic zarzucić. Z wyjątkiem obszaru nad i pod napędem optycznym, który ugina się pod silnym naciskiem punktowym, całość jest zadowalająco sztywna. Ważąca 2575 gramów konstrukcja nie wydaje niepokojących dźwięków podczas przenoszenia za którykolwiek z rogów, choć sprawia wrażenie nieco elastycznej.
Rozmieszczenie portów
Lokalizacja interfejsów w laptopie Samsung RF511 jest korzystna dla praworęcznych użytkowników. Przesunięte ku tylnej krawędzi porty USB 3.0 i gniazdo blokady Kensington Lock można eksploatować bez uszczerbku na komforcie pracy.
Z drugiej strony nie jest już tak dobrze. Często wykorzystywane porty magistrali szeregowej są zbyt blisko frontowej części komputera, przez co użytkownik musi uważać, aby nie uszkodzić podłączonych do nich urządzeń.
Na minus muszę zaliczyć zbytnie zagęszczenie portów. Zdarza się, że podpięte kable/urządzenia blokują sąsiednie gniazda uniemożliwiając ich wykorzystanie. Trzeba zatem rozważnie wpinać opasłe wtyczki.
Klawiatura i touchpad
Samsung RF511 ma klawiaturę typu wyspowego. Zaokrąglone na rogach płytki klawiszy wykonano z przyjemnego w dotyku, matowego tworzywa. Rozkład przycisków jest dobrze przemyślany i korzystny dla użytkownika. Brakuje tylko wydzielonego bloku strzałek. Klawisze mają rozmiar adekwatny do pełnionej funkcji. Czynniki te sprzyjają szybkiemu i bezbłędnemu pisaniu.
Klawiatura daje piszącemu bardzo dobry feedback. Przyciski cechujące się twardym, średniej długości skokiem stawiają umiarkowany opór. Matowa wyściółka znajdująca się między nimi jest odporna na zabrudzenia i skutecznie zapobiega osadzaniu się w urządzeniu nieczystości. W mojej ocenie klawiatura laptopa Samsung RF511 jest bardzo wygodna.
Dobre wrażenie sprawia również wielodotykowy gładzik o wymiarach 90 x 53 mm. Jest on czuły i precyzyjny. Tafla tabliczki ma bardzo dobre własności ślizgowe i dość wyraźnie oznaczone granice. Odseparowane od niej ozdobną belką klawisze funkcyjne nie należą do najcichszych. Są jednak wygodne w użyciu i miłe w dotyku.
Wyposażenie
Samsung RF511 nie wyróżnia się zbytnio pod względem wyposażenia spośród multimedialnej konkurencji. Sprzęt został zaopatrzony w gigabitową kartę LAN (Realtek), moduły Wi-Fi b/g/n (Broadcom) i Bluetooth 3.0 + HS, nagrywarkę DVD oraz zestaw niezbędnych portów połączeniowych. Obejmuje on wyjścia HDMI i VGA, po 2 porty USB 3.0 i 2.0, a także złącza audio.
Kamerka o rozdzielczości 1,3-megapiksela dobrze sprawdza się w każdych warunkach oświetleniowych, generując obraz wysokiej jakości. Nie mogę złego słowa powiedzieć na zintegrowany w podpórce pod nadgarstki mikrofon, który jest odpowiednio czuły i dość sprawnie eliminuje zakłócenia. Powyższy zestaw dobrze sprawdzi się podczas wideokonferencji i to nie tylko tych prywatnych.
Zobacz także
Umieszczone nad klawiaturą głośniki grają czysto i zadowalająco głośno. Tony wysokie i średnie są dobrze odwzorowane, brakuje natomiast tonów niskich. Dźwięk nie ulega zniekształceniom nawet przy maksymalnych nastawach. Można powiedzieć, że Samsung RF511 dysponuje przyzwoitym systemem audio.
Matryca
Samsung RF511 otrzymał 15,6" matrycę o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Wyróżnia się ona na tle konkurencji bardzo mocnym (~300 nit) i równomiernym podświetleniem LED, dzięki któremu praca w lepiej naświetlonych pomieszczeniach jest możliwa mimo błyszczącej powłoki. Niestety, oprócz akceptowalnych kątów widzenia w poziomie jest to jedyna mocna strona wyświetlacza RF511.
Oznaczony symbolem (LTN156AT23C01/SEC364A) panel LCD wyświetla ograniczoną liczbę barw (do palety sRGB sporo brakuje) i ma za sprawą dość mlecznej czerni słaby kontrast. Nasycenie kolorów jest dobre, ale mogłoby być lepsze. Kąty widzenia w pionie są ograniczone. Innymi słowy matryca laptopa Samsung RF511 za wyjątkiem mocnego podświetlenia nie wyróżnia się na tle konkurencji.
Podsumowanie części 1
Samsung RF511 to sprzęt dobrej jakości. Obudowa laptopa jest zadowalająco sztywna i dobrze spasowana, a zawiasy przytrzymujące ekran są jednymi z solidniejszych. Jedynie błyszcząca, podatna na zabrudzenia i zarysowania pokrywa ekranu może zniechęcać, podobnie jak palcująca się podpórka pod nadgarstki. Całość ma akceptowalną w tym przedziale wagę i prezencję miłą dla oka.
Mocną stroną Samsunga RF511 są bardzo wygodne urządzenia wejścia, dzięki którym praca jest przyjemna i komfortowa. Rozmieszczenie portów, choć nieco niekonsekwentne, można uznać za korzystne dla praworęcznych użytkowników. Na plus zaliczam 2 porty USB 3.0 i dobrej jakości kamerkę. Szkoda, że zamontowana matryca nie imponuje niczym innym poza mocnym podświetleniem.
Wszystkiego o wydajności, kulturze pracy i temperaturach oraz przebiegach na akumulatorze dowiecie się z 2. części recenzji. Tam też znajdą się podsumowanie, rzetelna lista mocnych i słabych stron testowanego sprzętu oraz ocena tego multimedialnego laptopa.